קלגרי, מערכה ראשונה

הו, קלגרי – ערש הציביליזציה (אחרי הבילוי בהרים). באותו מחיר ששילמנו ערב קודם וקיבלנו ארון מטאטאים בלי שירותים באכסניית נוער קיבלנו חדר יפה במלון נעים עם ארוחת בוקר, אינטרנט מהיר בחדר ובריכה עם מגלשת מים ענקית בתוך המלון. מהרגע שנכנסנו בשערי המלון נדב ובמיוחד נדב חזרו על המנטרה שקיבלו מן הגורו:

"אפשר בריכה?"

פרט לעובדה שאין פה פּוֹעַל, המנטרה החוזרת בלולאה 67 פעמים בשניה תעצבן גם דינוזאור מאובן. לא עזר כל ההסברים ש"תנו לנו לעלות לחדר ולשים את הדברים" ורק איומים קנו לנו שניות קטנות של חסד. כ 6 דקות ו 43 שניות משפסענו פנימה אל המלון, היו שני החברים הקצרים יותר בצוות, בבריכה, צווחים בעונג מהול בפחד כשגלשו במגלשה (הערה, גם אני ניסיתי והיא גבוהה מאוד, מהירה, חשוכה ובסוף מגיעים למים בהפתעה מוחלטת). רק כשהכחילו יפה הסכימו לצאת (את נדב שלחתי מדי פעם לג'אקוזי החמים להחזיר לו את הצבע).

בילינו יומיים בקלגרי, והיא שימשה לנו תחנת מנוחה (ומאוד נחוץ – כביסה!). עמל השבילים המתפתלים נשטף במי הכלור של הבריכה והיינו מוכנים להרפתקאות חדשות.

רק שמזג האויר לא היה מוכן. התחזית הבטיחה סופות רעמים קשות וגשם שוטף, אך החלון הראה שמש יפה ללא כל עב בשמיים. החלטנו להאמין לתחזית ולדחות את הביקור בגן חיות למחר.

מרכז העיר (Downtown) הוא, כרגיל בערים גדולות, אוסף של מגדלי זכוכית ומתכת המיתמרים למעלה. טיילת ה 15+ מחברת את הבנינים בגובה 15 מטר מעל למדרכה כדי להזכיר שכאן יש חורף אמיתי וכשהשלג נערם בחוץ כולם מסתובבים בכפכפים בפנים. העיר סובלת מפריחה בשנים האחרונות, והיא גדלה מ 600,000 תושבים למעל ממליון בשל השגשוג בתעשיית הנפט והגז המקומית. הם שואבים כח עבודה מכל מקום ויש שם פריחה כלכלית. דיברנו עם כמה אנשים ומתברר שהביקוש לעובדים במגזרים רבים הולך ומתגבר. עם הפריחה הכלכלית יש תמיד גם את הצד השני של המטבע ורחובות מרכז העיר, ובמיוחד במדרחוב הנאה שבצנטרום יש המון מחוסרי בית, שיכורים ומסוממים (יצא לנו גם לראות איך בדיוק הם מסוממים …    )

הסתובבנו לנו במדרחוב, מסתכלים על כל האנשים, בשמש הבוקר היפה כשאנו מפנים פנינו לשמיים ומחכים לגשם כמו איזה נביא זעם שמחכה למכת האל על החוטאים. ביקור קטן בחנות ציוד טיולים כדי לקנות לי פעמון דובים (זוכרים?) לא הניב פעמון אבל יצאנו עם כמה רכישות חדשות בינהם כיסוי גשם לתיק וכיור מתנפח!

כשיצאנו, כבר ירד גשם זלעפות על העיר, חייכנו בסיפוק ויצאנו למוזיאון גלנבואו Glenbow Museum.

מוזיאון גלנבואו

המוזיאון מאוד מרשים ויכול למלא כל פרק זמן שיוקדש לו. כל אחת מהתערוכות (אני זוכר כרגע כ 7 ) יכולה להיות מוזיאון בפני עצמו. הצצנו לאומנות האסיתית וראינו שהולכים לפתוח עוד אחת בנושא "השתייכות" או Belonging וראינו שם עברית. סיירנו ארוכות בתערוכה מרשימה של שבט ה Blackfoot  האינדיאני, כשאני הולך ומתרגם אגדות על Old man Napi, נאפי הזקן, היוצר, הרמאי, היוזם, השקרן במיתולוגיה של ה Blackfoot (כמו Raven העורב או Coyote הקויוט במיתולוגיות של שבטי החוף והדרום) ואגדות שמספרות איך לימדו הזאבים את האנשים לצוד, וכו'.

ראינו תערוכה על כלי מלחמה שמאוד משכה את הילדים (את כל השלושה) ושיעממה את נורית. חרבות, שריונות,אלות,גרזנים, מגינים, כלי ירי מכל המאות אותי וכל המקומות. נדב ואובד חיפשו רומאים ממשחק מחשב (אסטריקס) שהם מכירים ואני הסתכלתי על חרבות ושריונות סמוראי שמענינים אותי יותר כרגע כיון שעסקתי קצת בזה במסגרת אומנות לחימה שהתחלתי להתאמן בה (במאמר מוסגר לשמוליק, יואב, אמיר והשאר – יש להם קסדות משונות מאוד – יש סיבה לכל הנפות החרב מהצד כי השריון מפריע!)

ברחנו משם לתערוכת מינרלים – פשוט לא יאמן היופי, הצבע והעושר של עולם הטבע. ארון תצוגה אחד אחרי מישנהו סוחטים קריאות התפעלות.

הייתי חייב לצלם אמוניט (יצור קדמוני, דמוי דיונון שחי לו בשבלול) מאובן שספג מינרלים שונים ועכשיו הוא נראה כך

Glenbow Museum - Fossilized Amonites

Glenbow Museum, Calgary – Fossilized Amonites

ונתבקשתי לצלם את תצוגת המינרלים הזוהרים בחושך – מדליקים אור "לטעון" אותם ואז מכבים ורואים את זה

[Glenbow Museum – Glow in the dark minerals.jpg

Glenbow Museum - Glow in the dark minerals

Glenbow Museum, Calgary – Glow-in-the-dark minerals

והיו שם עוד תצוגות, על 48 ה Mavericks (פורצי דרך, אנשים בעלי שיעור קומה, שחושבים עצמאים ובולטים מעל החברה) של קנדה (או יותר של אלברטה) אנשים כמו John Ware עבד כושי מקרולינה שהפך להיות אחד הרוכבים הכי מוערכים, קאובוי אגדי וחוואי נערץ ועוד כל מיני חבר'ה.

היתה שם תצוגה שניסתה להעביר איך חיו בשנים שהמערב היה עוד פרוע. באלברטה היו קאובויים ואינדיאנים, אבל קצת יותר מסודר מהאנרכיה ששררה באמריקה (בשל כוח המשטרה הרכובה ה Mounties שתמיד הקדימו את ההתישבות). בין השאר ניסו להסביר את החיים הקשים של סוחרי הפרוות ואיך חצו מרחקי ענק בקאנו, חותרים 14-16 שעות ביום, וסוחבים חבילות במשקל 40 קילו כל פעם שהיו צריכים לעבור מכשול. ביקשתי מהילדים שינסו להרים אחת, זה לא הלך כל כך.
..

Glenbow Museum - Testing packs in fur trader exhibit

The kids trying to lift a fur trader's pack, trying to overcome an obstacle

בדרך הביתה למלון עצרנו בחנות ספרים שם רצינו לחפש ספר אגדות אינדיאניות אבל לא מצאנו שווה. מה שכן מצאתי ומיד רכשתי הוא עותק של ספר המופת Walter, the farting dog או וולטר, הכלב המפליץ. צפו לפוסט נפרד בנושא

למחרת, כשהשמש זרחה ליום יפה יצאנו לגן החיות של קלגרי

גן החיות של קלגרי

האמת, לא ציפינו וממש הופתענו לטובה. הוא ממש מסודר יפה ולא נותן תחושה של חיות מסכנות. אני אישית הברזתי לנורית ולילדים מחלקו הראשון וחזרתי למרכז העיר לראות תערוכה שמאוד סיקרנה אותי בשם The Shatner Show – ציורים ואיורים המושפעים מחייו, דמותו והקריירה של ווילאם שטנר, הוא קפטן קירק (גם על זה פוסט נפרד).

כשחזרתי ופגשתי את הילדים ונורית קיבלתי דו"ח מלא על כל מה שקרה אז בנוסף לתמונות אני די מעודכן.

אני הבנתי שהחלק של החיות של קנדה ממש מרשים ומסודר להפליא. הם ראו הרבה חיות שראינו בטבע, אבל גם כאלה שידענו שהן שם אבל לא ראינו כמו הינשוף הזה (תמונה באדיבות נדב)

Owl

Owl in Calgary Zoo

ועוד דב גריזלי שלא ראינו וקאריבו שלא יצא לנו לראות (כי הוא מאוד נדיר, אבל אני אכלתי כזה והוא יאמי – ולא נצוד). לאחר מכן הם עברו לאזור הדינוזאורים ויצא להם קצת לטפס

Nadav & Ohad climbing up hill in zoo

Climbing in the dinosaur area of Calgary Zoo

אבל רק נדב העיז והגיע לקצה

Nadav King of the dinosaur hill

Only Nadav dared climbing to the top

אבל מה שהשאיר על כולם רושם בל ימחה, במיוחד עלי ועל נורית היה האזור של ההיפופוטמים. בדרך כלל רואים בגני חיות את ההיפופוטמים ליד בריכת מים עכורים. כאן בנו להם אזור יבש גדול שניתן ממש לעמוד קרוב לחיה (עד כדי שלטים שמזהירים שהם נוהגים לסמן טריטוריה אז גן החיות לא אשם אם אתם נרטבים). זו ממש בהמה אמיתית (ולכן קוראים לה גם בהמות) והידיעה שההיפופוטם הוא החיה הכי מסוכנת באפריקה ושאחראי ליותר מקרי מוות של אנשים יותר מכל חיה אחרת מקבלת משנה תוקף.

Hippo Outside

אבל השוס האמיתי הוא שהבריכה שלהם היא צלולה ומזכוכית ואז ניתן לראות את המפלצת הזו נעה מתחת למים בקלילות כמו רקדנית בלט (ע"ע פנטזיה – מחול השעות). ישבנו ופשוט לא האמנו איך הדבר העצום הזה זז בהליכת אסטרונאוטים שכזו על הקרקעית.

Hippo Diving

The Calgary Zoo has a glass Hippo watertank  which is the most amazing thing, we've seen there

לא יכולתי בלי איזה פלמינגו

Pink Flamingo

וגיבון שיושב על עמוד.

Gibbon on a pole

ומעמוד עם קוף למעלה – לעמוד אחר עם תצפית למעלה – המגדל של קלגרי

Calgary Tower

The Calgary Tower

פעמיים ניסינו לעלות למגדל שמאוד מזכיר את זה של סיאטל ופעמיים הסבירו לנו שסגור בדיוק עכשיו לעוד שעתיים- שלוש (פעם בשל אחזקה, פעם כי בא איזה אישיות חשובה – הכל קישקוש כפי שלמדנו כמה ימים מאוחר יותר – פשוט המעליות נתקעו להם, אבל זה בפוסט אחר).

חזרנו לנו למלון ויצאנו את קלגרי, נוסעים מזרחה, בכביש כל כך משעמם שחותך מישור שטוח לחלוטין, ישר ומזעזע. המטרה היתה להגיע ל Drumheller או דראמהלר – בירת הדינוזאורים של קנדה השוכנת באיזור מדברי וגם יש לה מקום של כבוד מחוץ לקנדה. בערב כבר הגענו לאחר כשעתים נסיעה.

Drumheller - City Entrance

Drumheller is the Dinosaur capital of Canada

הקמנו אוהל באתר מחורבן, אכלנו בפאב אירי באמצע המדבר והלכנו לישון. מחר דינוזאורים!

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

4 תגובות על קלגרי, מערכה ראשונה

 1. הברנעים הגיב:

  איתן!אין ספק שמשקיעים בפלמינגו שם(צבעי מאכל?)יותר מאשר באלו שפתח תקווה…

 2. Marcel הגיב:

  כל הכבוד לנדב ואוהד על הטיפוס האמיץ על סלע הדינוסאורים. כיפק הי לנדב שהגיע לפיסגה.

 3. נועה ומיכל הגיב:

  היי נדב,
  המינרלים הזוהרים בחושך מאוד יפים.
  הקוף מהגן חיות מאוד חמוד.
  נ.ב אצלינו קיץ ועל העצים מול ביתכם צמחו "תירסים צהובים" 😉 זוכר?????

  ביי
  נועה

 4. ~דודו~ הגיב:

  הי נדב ואוהד!

  כבר הרבה זמן לא קראתי את הבלוג.: 😀 8)

  אני מתגעגע. בימים אלו אצלינו חם 🙂 😉

  אני מתרשם מהחיות ובמיוחד מהדינוזאורים הם מדהימים!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  אז נתראה 8). מאיתנו:עידו ודנה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s