פרעונים, מיקרו-וקס ודינוזאורים בבוזמן

כשאנו ממשיכים לעקוב אחרי נתיב דינוזאורים, לא נתיב נדידה קדום אלא נתיב מודרני של אתרי דינוזאורים ומוזיאונים בנושא, הגענו לבּוֹזמַן, מונטנה (Bozeman, Montana), עיר שעל קיומה למדתי לפני שנים רבות כיון שהגיבור של "זן ואמנות אחזקת האופנוע" (מאת רוברט מ. פירסיג) למד שם (ואני ידעתי את הספר בע"פ ונהגתי לקרוא אותו לפחות פעם בחודש, מוצא כל פעם משהו חדש, כמו תלמיד חכם המתפלפל בגמרא). מונטנה היא אזור דינוזאורים ובאוניברסיטה של מונטנה, בבוזמן, יושב אחד המאורות הגדולים בפלאונטולגיה של תקופתינו, מר ג'ק הורנר (שמו ג'ון אבל זהו כינויו) והוא כונן מוזיאון מאוד ידוע ומפורסם ושמו Museum of the Rockies.

Museum of the Rockies - Museum Logo

אז עצרנו. יש ברירה????

בכניסה פגשנו את Big Mike, שלד ברונזה של T-rex בגודל טבעי לשמחת כל המשתתפים:

Museum of the Rockies - Big Mike with Kids

Big Mike, a bronze T-Rex guarding the entrance to the Museum of the rockies, in Bozeman, Montana

הופתענו לגלות, בעוד אנו רוכשים כרטיסי כניסה במיטב כספנו (מסכן אוהד, הוא כל הזמן נעשה זקן או צעיר לפי הצורך והסכום), שפרט לתצוגת הדינוזאורים ישנה גם תצוגה זמנית של אוצרות הקבר של המלך, הפרעה, תות ענח' אמון (בואנה, תקראו עליו כאן ותחסכו לי קצת זמן והסברים).

לי זה היה קצת מפתיע כי אני יודע שכל המוצגים יושבים היטב במוזיאון בקהיר וקצת בברלין, פריס ולונדון אבל מראה השומרים החמושים בכניסה לאולם התצוגה היה מבטיח.

(כאן אנו מגיעים לבעיה – אי אפשר לצלם כל כך כי אסור להשתמש במבזק ונורא חשוך. אז במקום לשים כאן מליון תמונות מטושטשות, אני אסתפק במועט – כל הדברים שם מאוד מוכרים).

תות ענח' אמון, הוא הפרעה הידוע מכולם כיון שקיברו נמצא ע"י הווארד קארטר בעמק במלכים במצריים, כמעט שלם לחלוטין. ידוע שהוא מלך מגיל 8 עד שמת בגיל 19 (הטענה הידועה היא שהגולגלת שלו מראה מכה מאחור אבל כשחיפשתי דברים לפוסט גיליתי שעשו לו CT לפני שנתיים וכנראה שהוא מת "טבעי" מזיהום בעקבות שבר ברגלו – הנה הלכה תיאורית קונספירציה פרעונית).

גם הילדים התלהבו. האולם מסודר לעילא ועילא, המוצגים נחים על כנים יפים וניתן ממש לראות אותם ולא דרך זכוכית עבה ושרוטה שהתקין הזגג הכי זול בלוקסור. נדב צילם כמו מטורף ויש לי כאן בוחטה של תמונות חשוכות. כל המוצגים נסעו שלטים שהסבירו ממי המוצג הושאל וראינו מגוון רחב מאוד של מוזיאונים ברחבי אירופה, מצריים וכמה אספנים פרטיים. אני ראיתי בזאת הזדמנות מ-א-מ-מ-ת כי על מנת לראות את כל הפריטים האלו היינו צריכים לעשות טיול גדול נוסף והנה הם כולם יחד בכמה אולמות מרשימים.

אני ניסיתי כל מיני טכניקות של נשימה ולהשען על עוברות ושוות כדי לצלם והצלחתי למשל לצלם את מסיכת המוות של המלך הצעיר, שהיתה מונחת על המומיה שלו

Museum of the Rockies - Pharaoh death mask

The museum had a temporary exhibition of TUTANKHAMUN's tomb treasures

ראינו שם את הפסל הידוע של נפרטיטי, אישתו (פסל שפעם כל תיר למצריים היה מביא חיקוי שלו), תיבה מצופה עור עם ציור המראה את הפרעה מנצח את כל אויביו, ציור שנדב זיהה מספר התורה שלו (הם לומדים את ספר שמות).

ואפילו מצאנו את האדון עצמו, ישן שנת עולמים. (כמובן שבאמריקה יש הודעה שהתערוכה מכילה מוצגים העלולים לזעזע ולכן דיר בלאק אם אתם תובעים אותנו כי אמרנו לכם)

Museum of the Rockies - Pharaoh Mummy

The Mummy of Tutankhamun

המומיה סיימה את האולמות המצריים ויצאנו משם בהרגשה שזכינו לראות משהו נדיר. ההרגשה לא נמשכה זמן רב, עד שמישהי מהצוות הסבירה לנו (כי אנחנו לא קראנו את הדפים שקיבלנו) שאלו הם עותקים. הרגשתי מרומה. מתברר שהשד אינו נורא כל כך. במשך 10 שנים עמלו אמנים מצריים והעתיקו את האוצרות תוך שימוש בחומרים זהים וטכניקות עתיקות (המקום היחיד שרימו בו הם פריטים שהיו עשויים זהב טהור וכאן השתמשו בעלי זהב אבל שמרו על המשקל). כיון שהתערוכה היתה מיועדת לראשונה למוזיאון בטקסס, שם הכל גדול מהחיים היה חשש שהאנשים לא יתרשמו מהפרעה שהיה די קטן ושברירי ולכן את המומיה וכל מה שקשור אליה הגדילו ועשו אותו בחור גבוה ובריא)

We found out later that these are only reproductions, made by Egyptian artisans

משם חלפנו ביעף יעל אולמות נוספים שהראו פריטים היסטורים ממונטנה ואז ראיתי ארון אחד שהייתי חייב לעצור ולצלם בחיוך רחב:

Museum of the Rockies - Microvax II 1

כאן, נפריד את המוץ מהתבן. אני לא מניח שרבים מכירים את המוצג המוזיאוני הזה מתקופת הדינוזאורים (בערך 1985). זהו מיקרו-ווקס – אחד מהמיני מחשבים המוצלחים של חברת דיגיטל (זצ"ל). אני מניח שאבי היקר וניצן יגיבו אבל לא יודע אם עוד מישהו שם בחוץ זוכר את הקופסא הזו. גם אני וגם נורית עבדנו על החבר'ה האלה (כן, גם אנחנו דינוזאורים) ושנינו הסתכלנו בארון התצוגה שהכיל את המחשב של האוניברסיטה (כולל הסכום המטורף שהם שילמו עליו ב85)

Museum of the Rockies - Microvax II 2

A DEC Microvac II – an old dinosaur of a computer, circa 1985, which both Nurith and myself had the pleasure of working with

משם, פסענו מעדנות אל אולמות הדינוזאורים.

ראשית, על הקוראים ללכת וליטול ידיים.

נטלתם?

יופי!

ולמה? כי אנחנו במחיצתו של קדוש מודרני – ד"ר ג'ון "ג'ק" הורנר. מדען וחוקר דינוזאורים דגול שעליו, האם תאמינו, ביסס מייקל קרייטון את הדמות של אלאן גרנט, הפלאונטולוג בספר (והסרט) פארק היורה.

כל מי שדיברנו איתו במוזיאון וכל השלטים שמסבירים את המוצגים מתיחסים ביראת כבוד לשמו של הדוקטור הטוב, כאילו הילך בינהם קדוש של ימינו. לאחר שקראתי אני מסכים שמדובר בבחור די פיקח שיש לו כמה רעיונות יפים מאוד – אבל באמת, טיפה פרופורציה!

הד"ר מאמין שעלינו לחקור התפתחות של דינוזאורים ולא לנסות להבין איך הם מתו אלא איך הם חיו. ולראיה, יש במוזיאון סדרה מדהימה שנמצאה עם בשנים במונטנה והסביבה גולגלות של טריצרטופסים מתינוק ועד לבוגר זקן שמראים איך גדלה החיה הזו במהלך חייה.

Museum of the Rockies - Triceratops Growth Series

A series of Triceratops skulls showing how this animal grew from a baby to old adult

והנה תמונה באדיבות נדב

Museum of the Rockies - MuseumOfTheRockies 020

אנקילוזאורוס היה מעין טנק של תקופת הקריטקון החביב במיוחד על אוהד. היה לו זנב עם עצם כבדה בדמות אלה ענקית ושריון שלא היה מבייש מרכבה (אבל סימן 2). מצאנו זנב מאובן של הבחור הזה (זה ממש ענק – קשה לראות בתמונה אבל זה ג-ד-ו-ל)

Museum of the Rockies - Ankylosaurus Tail

A fossil of the bone club ending an Ankylosaurus tail

וגם את הגולגולת שלו, גם היא די משורינת ומה שמענין בזאת היא שבאופן נפלא נשתמר מרקם העור שלו (ראו על הגולגולת את הקשקשים) כיון שהחיה הזאת כנראה נקברה בחול מיד לאחר מותה (או לפני) וזה שימר את מרקם העור וכך ניתן לדעת איך הם נראו.

Museum of the Rockies - Ankylosaurus Skull

The skull of the Ankylosaurus with the skin scaly pattern preserved

ראינו שלד של הדרוזאור עם חתיכות עור שהתאבנו ואפילו הטבעה של הקוצים שהיו לו (כך יודעים ממש לצייר אותו)

אחת הגאוות של המוזיאון הוא כמות נאה של טי-רקס שיש להם ובינהן גם זו – גולגולת הטי-רקס הגדולה בעולם שגודלה 1.6 מטר של חיה שכנראה הגיעה לגיל מופלג. זה הזמן גם להזכיר את התיאוריה של הד"ר החביב, הורנר, שטוען בתוקף שטי-רקס היה אוכל נבלות ולא טורף וזאת כי:

 1. אין להם מבנה עצמות של משהו שמסוגל לרוץ
 2. אין להם זרועות שמסוגלות לתפוס
 3. במודל המוח של הטי-רקס (הם הצליחו לצקת לתוך חלל הגולגלת חומר ולקבל את מבנה המוח של החיה – החזקתי אותו ביד, לא יותר גדול מבקבוק בירה) יש עצב ראיה מאוד קטן, לא אופיני לטורף
 4. יש במוח שלהם מרכז ריח גדול, כמו של Turkey Vulture, סוג של נשר שמסוגל להריח אוכל מ25 ק"מ
 5. היו עוד, אבל כבר שכחתי. קניתי DVD ואם הוא יחזיק מעמד בחום במקסיקו, תבואו לראות ותביאו בירה (רק להדגים את הגודל של המוח!!!)

Museum of the Rockies - Largest T-Rex Skull

World Largest T-Rex Skull

הקטע האחרון והמרשים מאוד הוא תוספת חדשה למוזיאון שם מנסים להראות את כל הגילויים החדשים בנושאי הדינוזאורים. עוד בסיאטל, כתבתי על הנושא של הדינוזאורים עם הנוצות – האבות הקדומים של הציפורים. בסין, מוצאים ולוסירפטורים עם טביעות של נוצות דמויות שערות עליהם ולכן היום מניחים שהם היו מעין ציפורים גדולות חסרות תעופה.

כאן אין ולוסירפטור (שמאוד התפרסמו בסרט פארק היורה) אלא Deinonychus (דֵי-נוֹ-נִיקוּס) שהוא ממש אחיו התאום והמוזיאון בנה דגם שלו לפי כל התיאוריות האחרונות. כאן הוא נראה תוקף Tenontosaurus

Museum of the Rockies - Deinonychus attacks Tenontosaurus

Deinonychus attacks Tenontosaurus

ןנורית אומרת "הם סתם עושים אותם כך שיראו אכזריים במיוחד! נץ לא נראה כזה אכזר והוא ציפור וגם טורף". היא שטחה את תלונתה בפני צוות המוזיאון שהקשיב ואמר לה שהיא סתם מדברת.

הנה כמה צופים צעירים מנסים לשחזר את שאגת הטורף

Museum of the Rockies - Deinonychus Roars

The crowds try to covey how the Deinonychus must have roared

מתברר שלדינוניקוס (ולדומיו כמו הולוסירפטור) היו רגליים שנועדו לטיפוס ולכן מניחים שהם זינקו וטיפסו על הקורבנות שלהם ושיסעו אותם מגבוה. כאן מוצג כזה אחד (יש שם כמה אבל בתמונה רק אחד) טוחן איזה זאורופוד ענק.

Museum of the Rockies - Deinonychus attacks Sauropod

יצאנו את בוזמן, אחרי הזמן, אצים ורצים לנו לילוסטון – הפארק הגדול מכולם!

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

6 תגובות על פרעונים, מיקרו-וקס ודינוזאורים בבוזמן

 1. oor הגיב:

  אחחח… ימי הווקס העליזים… אני עוד זוכר איך למדתי VSM (שהיא עד היום מערכת ההפעלה הטובה ביותר בעולם לפחות…)

  תמשיכו לעשות חיים

  עפר

 2. נועה הגיב:

  ילדים מתוקים,כל אחד ואהבה שלו ,נדב ובמיוחד אוהד דינוזאורים זה הדבר החשוב ביותר.ואילו אצל שלום מחשבי עבר של דיגיטל זה החשוב.

  אוהדי ונדבי יש לכם דרישת שלום מגדי שמוסר לכם שאף אחד לא נותן לו גרעינים ארוכים ומוסר לכם ציף ציף.

  אוהבת ומתגעגעת נועה

 3. אודי הגיב:

  לרגע הדאגת אותי. כבר חשבתי שנפרטיטי עזבה את ברלין. אבל בסופו של דבר נראה שבכל זאת תצטרכו להגיע לברלין לראות את המקור.

  לגבי הווקס, גם אני זכיתי לעבוד על המיקרו וקס 2. טרנטה של מחשב לעומת הווקס 3900 המופלא.

  אודי

 4. שלום הגיב:

  מילא המיקרו-וואקס 2. ראיתם את המסוף שלידו? הוא מלפני ה-LA100! הטירוקסומינואפליקנטומיבלוזאורוס הוא צוציק עול ימים על ידו !

  …ותודה על הנוסטלגיה. ממליץ בחום על בקור באתר הבא:
  http://toyvax.glendale.ca.us/~vance/vaxbar.html

  שלום

 5. רונן זמיר הגיב:

  הרבה דינוזאורים יש שם באמריקה, אה?
  מה עם תמונות של גלידת מונטנה?
  פנק אותנו !!!

 6. tallyco הגיב:

  ואני חשבתי אתה טרקי , היית בבוזמן ושום מילה על זפרם קוקרן ?

  http://memory-alpha.org/en/wiki/Bozeman

  😉

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s