סוצ’יקלקו או האנשים שבאו מהשמיים

Xochicalco – זה מה שהשלטים בכביש אמרו. כשתדלקתי בבוקר, ביציאה מטסקו (כל נסיעה מתחילה בתדלוק – במקסיקו אתה לא יודע מתי תפגוש עוד תחנה), לא ידעתי איך לבטא את השם כששאלתי את המתדלק אם אני בכיוון. ניסיתי קסוצ'ילו, חלוקיקו או כל מיני דברים אחרים עד ששלפתי את הספר והוא הפטיר "אהההה, סוֹצִ'י-קָ-לְקוֹ! זה בכיוון הזה". ומכאן אני יודע ש Xochicalco זה סוֹצִ'יקָלְקוֹ.

הכוונה היא להגיע בסופו של דבר לוואחקה, אבל זו נסיעה של 10 שעות ולכן החלטנו לחתוך אותה ליומיים ולעצור בדרך מדי כמה שעות לאיזה אתר מעניין. יש בדרך כמה אתרים של פירמידות ואיזה עיר נחמדה.

העצירה הראשונה, לאחר נסיעה בנוף מרהיב (הפעם בחרתי שלא לעלות על דרך האגרה ולמרות שלקח קצת יותר זמן והמון Topes (אותן מהמורות מזעזעות שמשמשות כ Speed Bumps) היא באתר שהוא מבין החשובים והמעינינים במקסיקו כולה – סוֹצִ'יקָלְקוֹ.

למרות שיום ראשון והכניסה לאתרים היא חינם כולל הדרכה חינם זה לא נכון לגרינגוס. הם צריכים לקנות כרטיסים (אלא אם הם מוכיחים שהם תושבים). כיון שראינו שזה אתר גדול וגם בספר שלנו (לונלי פלנט) מוסבר שזה אתר מאוד מעניין החלטנו ששווה לשכור מדריך.

עד לפני כמה שנים היינו אומרים שחבל על הכסף ונכנסים. אבל עם הזקנה באה חוכמה וכבר ראינו שעם המדריך הנכון, הכל קם לתחייה מול עינך. אז לקחנו מדריך (יש מדריכים בכניסה או במוזיאון הסמוך) רק שצר לי לומר, הוא לא היה המדריך הנכון. כשדיברתי אתו קצת, מחוץ לאתר, הוא שוחח עימי באנגלית טובה והיה נינוח. בפנים הוא דיבר אנגלית קשה להבנה, מהר, מונוטוני ובלע הברות. חשבתי שנורית תדחוף אותו מאיזה פירמידה מרוב עצבים עליו (והוא לא היה זול במיוחד)

בקיצור, זה הוגו ואם אתם מגיעים לשם, תחפשו מדריך אחר לפני שאתם לוקחים אותו.

Xochilcalco - 04 Ball Court

ועכשיו לעסק.

זה עומד להיות עוד פוסט אחד שכזה על תרבויות עתיקות ושאר סיפורים, ראו הוזהרתם.

אני פוקק את האצבעות ומתחיל.

זו סוֹצִ'יקָלְקוֹ (Xochicalco) כשמתקרבים אליה – עיר עתיקה על קצה של הר מוקפת בעצים שמאיימים לבלוע אותה. היא נמצאת כ 76 קילומטר ממקסיקו סיטי.

Xochilcalco - 02 Xochicalco model

Xochilcalco - 01 Xochicalco from museum

This is Xochicalco (pronounced So-chi-kal-ko) an ancient city, laying on top of a vegetation covered hill

סוֹצִ'יקָלְקוֹ היא עיר שהכילה תרבויות רבות כמו המאיה, הזפוטקים, אצטקים ועוד כמה תרבויות. העיר הוקמה והחלה לשגשג לאחר דעיכתה של טֵאוֹטִיהוּטִיקָן (Teotihuacán ואם אתם חושבים שזה קשה לבטא, נסו את זה בלחץ כשאתם הלכתם לאיבוד ומנסים לקבל מידע מממישהו בדרך). טֵאוֹטִיהוּטִיקָן  היא עיר גדולה מאוד (כמה קילומטרים שהכילה בשעתה כ250,000 איש מה שממקם אותה די גבוה ברשימת הערים בישראל) שהיתה מרכז לתרבויות שונות. היא נמצאת כ 40 ק"מ צפון מזרחית למקסיקו סיטי ונחשבת לאתר הארכיאולוגי הכי חשוב במקסיקו. אנחנו עוד נגיע לשם. טֵאוֹטִיהוּטִיקָן היתה מרכז ענק לתרבויות היותר קדומות של אמריקה המרכזית. האצטקים הכירו רק את מה שנשאר ממנה (פירמידות השמש והירח) ולא האמינו שאנשים בנו את המקום העצום הזה. אבל טֵאוֹטִיהוּטִיקָן ירדה מגדולתה, דעכה וכמו רבות מהערים הקדומות באזור ירדה מבמת ההיסטוריה בדם ואש. עם דעיכתה החלו כמה מוקדים אחרים לעלות בינהם סוֹצִ'יקָלְקוֹ. מה שעשה את סוֹצִ'יקָלְקוֹ למיוחדת היא העובדה שבוניה למדו מנסיון הערים הקדומות יותר ובנו אותה על ראש גבעה (הם קוראים לזה גבעה, אני, שאמות המידה שלי הן הר נפוליון ברמת גן – קורא לזה הר) שצופה למרחוק ושולטת על צומת דרכים חשובה של מעבר סחורות. האנשים שבנו את סוֹצִ'יקָלְקוֹ היו די מילטריסטים (זו היתה חברה מילטריסיטית ולכן הקיפו את העיר ב 3 חומות (בחיצונית היו ראשי נחשים כדי להרתיע כל מי שינסה לחשוב לחדור אל העיר) ולאחר השלישית היה חפיר עם תנינים (בהתחלה חשבתי שהוגו צוחק עלינו או מוכר לנו סיפור, אבל במוזיאון יש גולגלות של תנינים שנמצאו בחפירות…  )

בסוֹצִ'יקָלְקוֹ היתה חברה מעמדית עם מעמדות ברורים מאוד – המעמדות מבוטאים גם במבנה העיר. העיר בנויה בשלושה מפלסים שלכל מעמד מותרת הגישה למפלס שלו. פשוטי העם שחיו מסביב לעיר הורשו להגיע לעיר ולהכנס למפלס הראשון, למסחר, לסידורים וללימודי מקצוע – האוּמנים ישבו בעיר והיו "בתי ספר" מקצועיים שלימדו אנשים את מקצועות היומיום (כדרות למשל). למפלס השני הורשו להכנסולהתגורר כוהנים/אסטרונומים ושגרירים של אומות אחרות שבאו להראות נאמנות ולשלם מיסים (משהו כמו דמי חסות בתמורה להגנה צבאית והבטחה שלא יותקפו ע"י סוֹצִ'יקָלְקוֹ וצבאה). במפלס השלישי גרו השליטים, מושלי העיר ששלטו בשם האלים ונחשבו לאלים בעצמם. המושלים של העיר החלו למשול בשם האל (הנה זה בא…) קֶצָלְקוֹאֲטְל ( קֶצָל היא סוג של ציפור צבעונית וקוֹאֲטְל היא המילה לנחש Quetzalcoatl) שהוא אל משותף לתרבויות הקדומות עד המאוחרות של כל אמריקה המרכזית (אצטקים, מאיה וכל השאר הפחות מוכרים). הוא האל הטוב, שגנב מהאלים האחרים את התירס ונתן אותו לאנשים, לימד אותם לגדל ולאכול תירס (כמו פרומתאוס שגנב את האש מהאלים, או כמו הרבה סיפורים אחרים של האינדיאנים של צפון אמריקה על קויוט הזקן או עורב שגנבו את השמש ונתנו אותה לאנשים). הוא האל של כוכב השחר (Morning Star) והוא הנחש עם הנוצות. מושלי העיר משלו בשמו כיון שלגביהם המקום בו הוא ירד מהשמיים הוא המקום בו נבנתה סוֹצִ'יקָלְקוֹ ויש גם מקדש במקום להראות זאת.

לסוֹצִ'יקָלְקוֹ היתה חשיבות נוספת בהיותה צומת דרכים ובמבנה שלה, על הר שנישא מעל כל הסביבה. זה היה המקום בו נפגשו האסטרונומים של המאיה, הזפוטקים, האצטקים ועוד, לסנכרן את לוחות השנה לקיים תצפיות משותפות בשמי הלילה ותצפיות בשמש. זה לא היה רק בשביל הסבבה, לפגוש אסטרונומים חברים, לרדת לשתות משהו בבר במפלס התחתון ולתפוס איזה סוֹצִ'יקָלְקית פנויה. אני בטוח שגם זה היה אבל הם היו נפגשים כדי לקבוע את עונות השנה החקלאיות, לדאוג שלוחות החגים יתאימו ללוחות האזרחים ולחשב את השנים המעוברות (כי גם הם נדרשו לפתור את הבעיה ששנה היא לא בדיוק 365 יום). לכל החבר'ה האלו היו שני לוחות:

  1. Haab – לוח שנה אזרחי או לוח שנה אסטרונומי של 365 יום שמאורגן ב18 חודשים של 20 יום (ושארית של 5 ימים שנחשבים לימים חסרי מזל)
  2. Tzolkin – לוח שנה דתי של 260 יום, המאורגן ב13 חודשים של 20 יום והוא זה שקובע את הטקסים הדתיים (עד היום).

חישוב קל (שלא אני עשיתי אותו) מראה ששני אלו מתאחדים כל 52 שנה (ראש השנה של שניהם מתחיל באותו יום). אבל צריך לשמור על הסנכרון כל הזמן וזה מה שעשו הכוהנים/אסטרונומים בסוֹצִ'יקָלְקוֹ. היה להם "מחזור קצר" של 52 שנה וכדי לחשב דברים יותר ארוכים הם המציאו את המחזור הגדול שהוא (אני אחסוך לכם את כל המכפלות) 5200 שנה. עם כזו ספירה אפשר כבר לומר מי היה מתי ולמה. אם אתם סקרנים, המחזור הגדול הראשון עומד להסתיים ב 21 לדצמבר 2012 לספירת הנוצרים (ימח שמם) שהוא גם היום הכי קצר בשנה (לפי המאמינים, זה הולך להיות הרבה יותר גדול מבאג 2000). אלו הם העקרונות של הלוח הידוע בתור לוח המאיה (אני ממליץ למי שרוצה ללמוד קצת יותר לקרוא את ההסבר כאן, בהחלט שווה קריאה – אפשר להוריד את ה PDF להדפיס ולקחת לשירותים – אם זה לא מענין, תמיד יש עוד אופציה, קשה יותר)

עכשיו, שהרוב כבר מוסבר (בטח אני אסתבך שוב פעם בהסברים ארוכים עוד מעט) אפשר להראות קצת תמונות ונופך אישי.

אז כמו שכבר אמרתי, לקחנו מדריך, לא ממש מוצלח בשם הוגו. איתו התחלנו לטפס על הגבעה עד לכניסה למפלס הראשון. הוגו העמיד אותנו עם הפנים לפירמידה וביקש שנמחא (נמחה?) כפיים.

Xochilcalco - 03 Echo Clapping

Trying the echos at the central plaza of Xochicalco (Pronounced So-chi-Kalko)

ההד ממש מפתיע. אנחנו עומדים במשטח פתוח ובכל זאת יש אקוסטיקה טובה. הוא הסביר לנו שהרוח מטפסת במעלה ההר פוגעת בפירמידה ומוחזרת ואיתה גם הקול שלנו כך שבמרכז הרחבה, היכן שישנן שתי אבנים עם כתב יש סבבה של אקוסטיקה, ממש 5.1!

מהכיכר המרכזית נשקף אחד משלושת מגרשי הכדור של סוֹצִ'יקָלְקוֹ.

Xochilcalco - 05 Ball Court

משחק הכדור לא היה משחק לשם ספורט או הנאה, אלא משחק בעל ערך דתי. ה"סלים" הם לולאות אבן התלויות בצידי המגרש. הכדור הוא כדור מגומי מלא (אין באזור של סוֹצִ'יקָלְקו עצי גומי ונוכחות הגומי כאן מעידה על קשרי מסחר עם הדרום הרחוק, היכן שיש גומי) ולשחקנים אסור לאחוז בו. מותר להם לחבוט בו עם המותן, ברך או מרפק. זה די כואב כי זה כדור מלא ולכן יש להם ריפודים. הסלים מעוטרים בסמלי היום והלילה והמשחק מסמל את המעבר של השמש ממזרח למערב ואת המאבק שיש לה כל לילה מתחת לעולם, מאבק שבו היא מנצחת (בד"כ) ומצליחה לזרוח שוב במזרח. לכן על הכדור לעבור בסל ממזרח למערב.

Xochilcalco - 31 Ball Players

והנה המגרש. בצידיו היו טריבונות (הם מכוסות ירק עכשיו) שם ישבו האוהדים השרופים. למה שרופים? כי בסוף המשחק הקבוצה המנצחת מקבלת את כל מה שיש על האוהדים שלה ועל האוהדים של השניה. לשם הדגמה, אוהד הפועל תל אביב הולך לדרבי (שם כמובן, בין אם תרצו או לא) והפועל מפסידים. שחקני מכבי מזנקים אל היציעים ואוספים את כל הארנקים והתכשיטים גם מאוהדי מכבי ששמחים להעניק משהו לשחקנים האהובים עליהם וגם מאוהדי הפועל העצבניים. אני הייתי הולך עם חוטיני למשחק ותו לא…

This is one of three ball courts in Xochilcalco. The players had to pass the ball through the side stone hoops. The ball is a solid rubber ball so the players has to wear protective wear. The play is not for fun but has a religous context as the ball symbolizes the movement of the sun and therefore has to pass East to West through the hoop. The winning team gets whatever the fans, watching the game have (both from their own fans and the other team fans)

בצד המגרש יש הריסות של בית הספר. בני הכוהנים והמושלים היו הולכים לבית ספר מגיל 2 ע
ד 22 משם היו יוצאים כלוחמים מעולים, שחקנים מעולים ופוליטיקאים מעולים.

Xochilcalco - 06 Ball Court and School

Along the side of the court are the ruins of the school that children of the governors and priests attended, 2 years to 22
There they learned to be soldries, ball players and governors

עכשיו, בעקבות הכוהנים והשגרירים, טיפסנו למפלס השני. משם רואים כבר את סביבות העיר. הנקודה היא שרק אחוז קטן של העיר חשוף. אין תקציבים לחפור את שארית העיר או לגלות את סבך המנהרות שיש מתחת לפירמידות ולמפלסים. מאחורי נורית רואים את האזור המשותף לכולם, במפלס הראשון עם כל משרדי הממשל שיש שם, לקבל את הקהל.

Xochilcalco - 07 View from the 2nd tier

On the second tier  you can see for a long distance. The second level was not prermitted to common people, but to the priests, scientists and ambassadors from other places who came to pay tribute (and tax) to the city lords.

הפינות המעוגלות הן מאפיין של המאיה אבל השאר לא. זו דוגמא לסגנון המעורבב של הבניה בעיר.

Xochilcalco - 08 2nd Tier Maya influenced stone corner

The round corners are a mayan influence on the eclectic style of the city

במפלס השני, שהכיל כוהנים יש שתי פירמידות קטנות שהשמש זורחת במרכזן בימי האיזון של החורף והקיץ (Summer and Winter solstice)

Xochilcalco - 09 Summer and winter solstice pyramids

The two small pyramids in the second level have an astronomical use. The sun rises through them on the winter and summer solstice

העיר לא תמיד נראתה כך. היא היתה צבועה בשלל צבעים, כולל החומות אבל הצבעים נעלמו עם השנים והספרדים. במקום אחד באתר נשמרו חלק מהצבעים. זהו "המזבח הצבעוני" שרואים בו קצת דוגמאות צבועות בכחול (יש 4 כיוונים, לכל אחד יש אל ולכל אל יש צבע)

Xochilcalco - 10 Polychrome Altar

Polychrome Altar which shows the colors that the whole city was once painted with.

משם אפשר להסתכל לאחור ולראות פתח משונה ברצפה, כמו ארובה קטנה שקצת מוטה על צידה

Xochilcalco - 11 Sun Observatory from the top

Xochilcalco - 12 Sun Observatory light opening

זהו הפתח העליון של מצפה השמש, שאליו נגיע אחר כך. הפתח מוטה כמה מעלות כדי להסתנכרן עם תנועת השמש.

This is the upper opening of the sub observatory. It was used to watch the sun and mesure the angles which the rays hit the ground in order to calculate dates

המשכנו לטפס, למפלס השלישי ושם ראינו את מה שכולם באו לראות: הפירמידה של נחש הנוצות קצלקואטל.

Xochilcalco - 13 Plumed Serpent

This is the pyramid of the plumed serpenet, a representation of Quetzalcoatl, a leading god who is the giver of corn to the people

זה פשוט לא להאמין כמה זה מרשים. אתה רואה תמונות (כמו אלו למטה) אבל זה לא מצליח להעביר את הגודל והעוצמה. הנה שני נסיונות לצלם קליפ שקצת מראה את הפירמידה הזו. הראשון שלי, (כאן, למי שלא רואה)

וזה סרטון שנדב צילם אבל לא ממש יציב (לא פיזית ולא נפשית כי הוא מסתכל לכל הכיוונים). לדעתי, ההסברים שלו הרבה יותר מענינים (הנה הוא כאן למי שלא מצליח אחרת)

הנחש מעוטר בסימנים של לוח השנה

Xochilcalco - 14 Plumed Serpent

The serpent is surrounded by glyphs which are time related

הנה ציור או גליף, פרט מחזית הפירמידה וציור שלו בשחור לבן

Xochilcalco - 15 52 Houses detail from plumed serpent

Xochilcalco - 16 BW detail

הסמל למעלה הוא "בית" או סימן לשנה אסטרונומית. המקל שמתחתיו שכרוך בשתי רצועות (כמו בייגלה עם שתי גומיות) הוא הספרה ל10 וחמשת העיגולים שלמטה הם 5 ויש כאן מכפלה כלומר 50 בית, כלומר מחזור קצר (אותו אחד של 52 שנים). בידו האחת מושך הנחש בחבל לוח חדש ובידו השניה דוחף ישן. מכאן אנו מבינים שיש לפירמידה חשיבות לציון הסנכרון של הלוחות

מסביב לפירמידה מפוסלים שתי קבוצות של אנשים – המושלים שנמצאים בחלק התחתון עם הנחש כאנשים שירדו מהשמיים

Xochilcalco - 16 Gods from the sky

Xochilcalco - 18 Governor God

These are the governors of the city, which are represented as divine beings which descended  from the sky (which is why the UFO people beleive these are astronauts)

ובשכבה שלמעלה, מפוסלים האסטרונומים שבאו לעיר לכנס הסינכרון, כאשר ליד כל אחד מהם יש משהו שמעיד על מקורו וחשיבותו של האיש.

Xochilcalco - 17 Astronomer

These are the astronomers who come from the different cultures aroudn Xochicalco to synchronize their calendars

למשל שתי שמשות מעידות שהאדם הגיע ממקום חם ושטוף שמש (אולי טבסקו) או שני נהרות או קווי גלים שמעידים אולי על אסטרונום מאקפולקו של היום.

מה שהיה נחמד היתה העובדה שגם נדב התלהב מהפירמידה הזו. אני תירגמתי כל הזמן והסברתי לשניהם אבל נדב הראה ענין אמיתי וצילם כל מיני זוויות. הסברתי לו גם את התאוריה האחרת המקובלת על משוגעי החייזרים וה UFO למיניהם שהאל שירד מהשמיים ונתן דברים לאנשים זה למעשה תיעוד של נחיתת חייזרים והאנשים שיושבים עם כסויי הראש האלו (המושלים) הם האנשים שיושבים בחללית ועוד כל מיני תיאוריות יפות שקיבלו משמעות נוספת בדמות זוג איטלקי, חובבי UFO שהסתובב שם עם ערימות של דפים מודפסים ועיניים בורקות (שהרי זה אתר מאוד חשוב בתיאוריות הביקור מהחלל).

הוגו שלח אותנו לטפס על הפירמידה הכי גבוהה בעיר

Xochilcalco - 19 On top of highest tier3 pyramid

Xochilcalco - 20 On top of highest tier3 pyramid

Here we are, on the highest point in the city

משם רואים את הפירמידה של קצלקואטל,נחש הנוצות

Xochilcalco - 21 Plumed Serpent Pyramid afar

And this is the plumed serpent pyramid from afar

ואח"כ ניגשנו אליה והתחלנו לטפס בקושי, כי המדרגות גבוהות ברמה מגוכחת (והאינדיאנים שאנו ראינו נמוכים).

Xochilcalco - 22 Climbing tough stairs on plumed serpent pyramid

Climbing up the ridiculously high stairs to the plumed serpent pyramid

גם למעלה יש תחריטי אבן מפורטים

Xochilcalco - 23 On Top of plumed serpent pyramid

משם ירדנו לנו לאיטנו אל המצפה שנמצא בקומפלקס מערות שחפור מתחת למפלס השני. בכלל האנשים האלו סגדו להרים ולמערות. כשאין הר בונים אחד. כשאין מערה בונים הר וחופרים בתוכו מנהרה. המצפה פתוח לקבוצות מודרכות בלבד. צילמתי לכולנו את התמונה שמתעדת את אחד הימים המיוחדים כשקרני השמש חודרות פנימה אל המצפה.

Xochilcalco - 24 Inside Sun Observatory

האמת שהוגו לא ממש הסביר לנו אבל מדריך נוסף שהיה שם עם קבוצה בספרדית הסביר יותר לעומק ואני הבנתי ממנו יותר למרות שזה היה בספרדית. הפתח שראינו למעלה בנוי כך שרק בתקופה מסוימת בשנה קרני השמש חודרות בדיוק פנימה וזו העונה החקלאית. הפתח יוצר מעין "קמרה אובסקורה" שמקרינה את השמש על הרצפה שעליה יש אבן מעוגלת שפועלת כעדשה מגדילה. בשאר הזמן, עם זריחת השמש מאחורי הפופוקפטל (הר הגעש שליד מקסיקו סיטי) הם היו צופים ורואים מאיזה צד של ההר השמש עולה וכך יודעים לקבוע זמנים. שני המדריכים הדגימו כל מיני תופעות מוזרות באור השמש כמו תופעה ששמים את היד באור ומזיזים אותה מהר ולרגע עדיין רואים אותה שם ועוד כל מיני תופעות משעשעות שהם טוענים שזו משהו כמעט מסטי.

בדרך החוצה עברנו במגרש כדור אחר, שם משום מה נפלו ה"סלים"

Xochilcalco - 25 Us in ball court

בזאת סיימנו את סיורנו בן השעתיים-שלוש באתר עצמו. היה נורא חם, לח בצורה מזעזעת וצהריים. המוזיאון שנמצא על גבעה ממול קסם לנו לא רק בשל החוויה האינטלקטואלית, אלא גם בשל המשקאות הקרים שמוכרים שם והנחנו שיש שם מיזוג…

משקה קר, לא חסָר, אבל מיזוג אוויר? זה לא סביר! אין מיזוג אוויר אבל המקום די קריר…

הוגו שכבר קיבל את הכסף שלו וטרמפ למוזיאון (חסכנו לו כמה דקות הליכה מיוזעת) חזר אלינו והציע שיראה לנו את המוזיאון. בהנחה שזה יותר טוב מכלום כי במוזיאון אין אנגלית. אז קצת טעינו כי הוא עבר כל חדר בדקה ו27 שניות, כולל אלו שבאמת עניינו אותנו. אז אמרנו לו ביי וחזרנו פנימה.

Xochilcalco - 26 Painted Walls

זוהי חתיכה מקיר ששימר את הצביעה המקורית. איזה מחזה זה היה צריף לההיות לכפריים שמתקרבים אל החומות הצבעוניות וראשי הנחשים המאיימים. מאחורי החומות, העיר מתנוצצת בשלל צבעיה בשמש בינות לעצים.

אחד המוצגים הידועים הוא מר אדום או Señor Rojo. זו דמות לוחם שהיה מוצב על הפירמידה ובימים מסוימים, עם זריחת השמש הקרניים היו פוגעות לו בחזה, בלב, על האבן שהייתה שם והיא אבדה מאז. הפסל עשו
י כולו מאבן אדומה חזקה ולכן נקרא כך.

Xochilcalco - 27 Senor Rojo

אותי הרשימה הצנרת. כן צנרת פשוטה של בית. תראו איזה יופי של צינורות חימר עם חיבורי זכר ונקבה ממש כמו שעושים היום. אלו היו צינורות המים של סוֹצִ'יקָלְקוֹ. מים זורמים מעידים, לדעתי, על ציביליזציה מתקדמת (זה וXBOX)

Xochilcalco - 29 Water Pipes

וזה "סל", טבעת אבן המעוטרת בתוכים (סמל היום והשמש) ובעטלפים (סמל הלילה)

Xochilcalco - 30 Ball Hoop

ואח"כ פשוט יצאנו את המוזיאון, נפרדנו מהוגו (לא בעצב רב) והמשכנו. אלא שמול הכניסה לאתר היה עץ עם פריחה אדומה מ-ש-ג-ע-ת ועשרות פרפרים בגודל של אלבטרוס ריחפו סביב. אז כדי לאזן פוסט כבד ראש, הנה כמה תמונות של פרפרים (נראה אתכם מוצאים את הפרפר בתמונה שניה, בסגנון של "אסף חובב הפרפרים איבד פרפר. עיזרו לאסף למצוא את הפרפר האבוד")

Xochilcalco - 32 Butterflies

Xochilcalco - 33 Butterfly

ועכשיו עלי להציג את החבר החדש בטיול. זהו דובוני. דובוני הוא דוב שנדב זכה באקמברו בעזרתה האדיבה של פאני, הבת של מרטין. הם הלכו לשחק במשחקי וידאו במרכז וזכו בכרטיסי קרטון. הם אספו (אחרי שפאני נתנה לנדב את כל הכרטיסים שיש לה) 183 כרטיסים והיו צריכים 600 לדובי ואז מרטין פנה אל בעל הבית והסביר את המצב וכך נדב ואוהד זכו בדובוני. כל לילה מישהו אחר מקבל את דובוני לישון ושומרים על הרוטציה בקנאות. הריני מתכבד להציג את דובוני שותה קולה

Xochilcalco - 34 Dooby Drink Coke

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על סוצ’יקלקו או האנשים שבאו מהשמיים

  1. שלום הגיב:

    אני מודע לכך שהבלוג – חינוכי, ומיועד לילדים גם כן. ובכל זאת, אני רוצה להעיר שבמשחק הכדור הפרה-קולומביאני, השחקנים הימרו על משהו קצת יותר רציני מאשר ארנקיהם של אוהדי ביתר סוצ'יקלקו –
    On some occasions post-game ceremonies featured the sacrifice of the captain and other players on the losing side … A loser's skull might be used as the core around which a new rubber ball would be made

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s