אנטיגואה – קו אורך 90.73-, קו גובה 14.55, גובה מעל פני הים 1557 מטר

או בצורה מקצועית יותר – Antigua – Longitude -90.73, Latitude 14.55 , Altitude 1557 meter above sea level

זו הנקודה הכי דרומית שלנו (האמת פקאיה הוא לדרום אבל לא כולנו היינו שם). בטיול הזה לא נגיע יותר דרומה ולמעשה מרגע זה והלעה אנחנו מצפינים. את סיבוב הפרסה הראשון שלנו עשינו בהר רובסון בהרי הרוקי הקנדיים ב 20/6/07 ואת השני עכשיו ב16/9/07. חישוב גס יראה שלקח לנו 3 חודשים לנהוג את כל הקילומטרים הללו ואינספור חוויות בדרך.

אני אקבץ את סיפורי אנטיגואה שלנו לפוסט אחד להקל עלי ועל שעות השינה שלי. האמת, שאחרי שראיתי את התגובות על הפוסט של הטיפוס על הר הגעש פקאיה, יש לי קצת חשש שלא אצליח לחזור על ההצלחה אבל יש פתגם עירקי שאומר "גם תרנגולת עיוורת מוצאת גרגר מדי פעם" (ועכשיו אשאיר למאזינים את הזכות לצטט את הפתגם בשפת המקור) ולכן אולי עוד אצליח להתעלות.

אנטיגואה או La Antigua Guatemala  כפי שהיא נקראת כאן היא עיר יפיפיה.

רבים אומרים ועלי להסכים, שהיא גרסא יפה וגדולה של סן קריסטובל דה לס קסס. לומר עליה שהיא "עוד עיר קולוניאלית" יהיה נכון אבל חוטא לאמת. רחובותיה רחבים ומרוצפי אבנים, בתיה נראים כמו עיר ספרדית עתיקה וצבועים נאה. האקלים הטרופי מוסיף לה ירוק של הצמחים המבצבצים בכל מקום שיש בו עזובה. העיר מלאה בגלריות ובבתים נאים המסתירים בחובם חצרות שכל אחת מהן היא פנינה יקרת ערך. מזרקות וצמחים, אריחי קרמיקה צבעוניים, פיתוחים, קישוטים הניבטים מבעד לקשתות הפתחים.

לעיר יש נופך בינלאומי, יותר מסן קריסטובל, עם המון זרים שמעשירים את החיים בעיר. גלריות אמנות, בתי קפה קטנים, מסעדות איכותיות גורמים לך לרצות לשוטט ברחובותיה למסעות של גילוי.

ומעל לכל, הרי הגעש המתנשאים מעל לעיר ומהווים תזכורת קבועה ומאיימת לכך שהעיר היא לא שלווה כמו שהיא נראית. רבות הפעמים שהעיר רעדה ובכל פינה יש עוד כנסיה חרבה, או בית שרק חזיתו נותרה, כמין עדות אילמת לאפסותה של עיר האדם.

La Antigua - 08 Volcan over city

Antigua is the southern most point in our trip. It took us almost three months to drive down from the northern most point which was Mount Robson in the canadaian rockies. From this point on, we start to go back north.

Antigua is a beatiful city. Its wide and cobbled streets lead you on a journey of exploartion, among the colonial houses and the inner courtyards they hide, like a pearl in a shell. Above all there are the everexisting volcanos, as a reminder that things are not always as calm as it looks like in Antigua

הגענו לאנטיגואה בדיוק לכבוד יום העצמאות הגואטמלטקי החל, גם השנה, ב 15 לספטמבר. כיון שהם קיבלו עצמאות ב 1821 הם חוגגים 186 שנות עצמאות. זה כבר כמה ימים שאנו רואים חבורות רצות עם לפידים בוערים בדרכים ובכבישים. אתמול ראינו אותם רצים לקול משרוקיות ברחובות העיר, ללא שום מטרה מוגדרת.

הבוקר התעוררנו לקול תזמורות, עם תופים וחצוצרות המנגנות המנוני הליכה. אלו הן תזמורות בתי הספר והקולג'ים השונים בעיר וסביבתה הצועדים אל הכיכר המרכזית הנמצאת שני בלוקים מהמלון.

יש משהו סדיסטי בצפיה במלכות יופי אזוריות, נערות עידוד ועוד, מטופפות להן בעקבים גבוהים ודקיקים בין האבנים החלקלקות של הרחוב. חלקן עושה זאת תוך כדי זריקת שרביט או צעדי ריקוד. המוזיקה עצמה חביבה וכל הזמן הזכירה לי את המוזיקה ששימשה את מונטי פייטון כנעימת הפתיחה המפורסמת של הקרקס המעופף (כן, אני יודע שזה מארש של פיליפ סוזה).

La Antigua - 01 School Marching band

La Antigua - 02 School Marching band

This is the 15 of September, the Guatemaltecan indepedence day. We woke up to the sound of marching band, walking down the cobbled streets to the direction of the main square

על הבוקר נעים העיבה תקרית לא נעימה עם כרטיס האשראי שלי שנבלע בכספומט בכיכר העיר מוקדם בבוקר. התקרית נראתה חשודה ולכן הקפאתי את הכרטיס מיד אבל עדיין, לא ידענו מה יהיה על הכרטיס כיון שזהו יום העצמאות ואחריו יום ראשון (הבנקים סגורים ומוקד החרום של הבנק נתן לנו כל פעם תשובה אחרת)

למרות שהיה יום העצמאות ולמרות הסיפור עם כרטיס האשראי החלטנו לנצל את היום לסיור מודרך באנטיגואה. ישנה גברת בשם אליזבת בל, מומחית לאנטיגואה שמובילה סיורים נחשבים. אבל אתם רואים כאן מישהו עם זקן. שתי אפשרויות הגיוניות במידה שווה:

 1. אליזבת ברחה מקרקס שם עבדה קודם לכן כאישה עם זקן
 2. מדובר באלכס, העוזר שלה, אמריקאי שנולד בגואטמלה ובוגר תואר באנתרופולוגיה.

ובכן, למרות שגם אני מעדיף את אופציה 1, 2 היא הנכונה. הגברת לא עבדה באותו יום ולכן יצאנו עם אלכס לסיור מודרך בעיר (יחד עם אמריקאית משעשעת מלואיזיאנה בשם דנה, שהיה לה מבטא מצוין באנגלית). הסיור היה מעניין למרות שבשל יום העצמאות היינו צריכים לשנות מסלול. לא אלאה אתכם בכל הפרטים והסיפורים ששמענו על אנטיגואה. אבל בכל זאת כמה אנקדוטות.

La Antigua - 03 Alex Dana and Nurith

Although it was  Independence day, we went on a guided tour to see and understand Antigua better

הספרדים החליטו לבנות עיר בירה למה שתהיה לגואטמלה. כהרגלם, הם בחרו אתר מאיה גבוה ובנו עליו עיר. אבל בגלל שבחרו אתר שקשה להגן עליו וסבלו מהתקפות הם שרפו את העיר ליסוד ובנו עיר בירה חדשה בעמק ליד. גם כאן, לא ממש הלך להם כי מפולת בוץ ענקית קברה את העיר כולה. בדקות ספורות כוסתה העיר ב40 מטר אדמה.  מי שהיה אחראי לכך הוא Volcán de Agua שהוא השם שהדביקו להר הגעש המופיע בתמונה למעלה אחרי מפולת הבוץ.

אז הם בנו עיר בירה שלישית המוכרת בשם אנטיגואה. במשך 200 שנה ישב כאן המושל הצבאי של מושבת גואטמלה עד שב1773 בסדרה של רעידות אדמה חלקים נרחבים מהעיר נהרסו ולספרדים נמאס והם בנו עיר בירה חדשה שהיא גואטמלה סיטי של ימינו.

העיר עצמה בנויה להגנה. היא רחובותיה מסודרים בשתי וערב, וכל בלוק, שפעם הכיל בית אחד גדול וארוך ניתן לחסימה ע"י שערים וכך לבלום התקפה אפשרית. עם השנים הבתים הענקיים חולקו וחולקו ורק מעטים נותרו כפי שהיו בתקופת הזוהר של העיר. עדיין, כיון שהעיר הוכרזה כאתר מורשת עולמי של אונסקו, היא משמרת הרבה מהקסם המקורי שלה.

סיירנו עם אלכס ברחובות, כאשר מדי פעם הוא עוצר ומסביר ומדגיש משהו בבית הקרוב או מספר איזה אנקדוטה.

La Antigua - 04 Yellow wall

We strolled down the beatiful streets of Antigua, with colonial houses which are well preserved due to the fact that the city was decalred a UNESCO world heritage site year ago

לא חסרות רעידות אדמה בגואטמלה. כל איזה 25 שנה יש אחת ממש גדולה וכל הזמן יש קטנות. כיון שגואטמלה יושבת על החיבור בין שלוש פלטות טקטוניות, יש בה המון הרי געש ורעידות אדמה. בד"כ כשהאדמה רועדת יש תזוזה של ימין שמאל ואז דברים זזים, נסדקים ולעיתים נשברים אבל היום ניתן להתמודד עם רעידות שכאלה וגם השיחזור שנעשה בבנינים ההרוסים באנטיגואה פותר את הבעיות באמצעים פשוטים. אבל מדי פעם יש רעידות של מעלה-מטה, האדמה עולה, יורדת ושוב עולה. זה מה שמפיל בנינים כמו מבני קלפים. האחרונה שהיתה כזו ב1976 הרגה 23,000 אנשים ב20 שניות.

משום כך, העיר מנוקדת במבנים הרוסים, כיון שהספרדים לא בנו לרעידות אדמה והכנסיות שהתהדרו בכיפות וקשתות ויפות לא ממש עמדו ברעידות. לעיתים יש בית שרק חזיתו נשמרה ומבעד לחלונות רואים צמיה עבותה. כל דרי הבית נהרגו ברעידה הגדולה האחרונה ואין אף יורש שיקח את הבית (או שאין להם אמצעים לזה) ואז הבתים היפיפיים האלה עומדים כמצבת זכרון.

השחזור של הבנינים הציבוריים (כנסיות בעיקר) איטי מאוד כי הם מחוייבים להשתמש בחומרים ובשיטות המקוריות. פעם 20,000 מאיה בנו כנדיה בכמה שנים תחת פיקוחם של הכמרים האוהבים בתנאים הקרובים לעבדות. היום כ20 איש (מאיה כנראה גם כן) עובדים 8 שעות ביום ומנסים לשחזר את אותה הכנסיה וזה לוקח המון זמן. לטיח (Stucco) בשיטות של פעם, לוקח שנה (!) להתיבש לגמרי. תחשבו על השיפוץ האחרון שעשיתם או תעשו, ושיפוצניק שמגיע, עושה טיח ומבטיח לכם שתוך שנה זה יתיבש. קצת קשה לחיות עם זה.

La Antigua - 05 Church ruins

Guatemala sits on a fault between three tectonic plates and therefore sufferes from a lot of earthquakes. Antigua has many ruined houses with only facades and a jungle inside and ruinied churches as the spaniard building standards were not very capable of handling earthquakes.

עוד אנקדוטה נחמדה ששמענו היא על דלתות העץ הכבדות שיש בהמון בתים עם מקושים (Knockers) נורא גבוהים. התיאוריה המקובלת היא שהספרדים היו ממש גבוהים, אבל  גם מייקל ג'ורדן, אם היה קונקיסטדור (אחח, איזה תמונה זו, מייקל ג'ורדן בשריון אבירים) היה מתקשה לנקוש בדלת.

הפתרון הוא שהדלתות נבנו לאדם על סוס והמקושים הם מותאמים לגובהו. אבל לאנשים הרגילים דאגו למקושים פשוטים בגובה נורמלי

La Antigua - 08 More Big Knockers

La Antigua - 07 Big knockers

All around Antigua you see these heavy wooden doors with very high knockers. Michael Jordan, has he been a conquistador would have had troubles knocking on the door. The solution to this age old question is that the doors were built for people on horses and therefore the knockers were set high, but there are low ones for common people.

היינו גם בחנות וסדנא לעיבוד אבן ירקן (Jade) שגואטמלה מפורסמת בה. האמת, חוץ מזה שזוהי אבן והיא ירוקה לא ידעתי הרבה על ירקן (יש גם את זה ביהוד אבל הם קצת יקרנים אבל איזה ירקות!!!). במסגרת הסיור נלקחנו לחנות שם למדנו על כל מה שצריך לדעת וגם התפתינו לקנות איזה משהו קטן.

בשעה שאני ונדב טיפסנו על הר הגעש, נורית ואוהד יצאו להסתובב בעיר ונכנסו לחנות וסדנא (אחרים) של ירקן. בעוד נורית מתרשמת מהפריטים, אוהד מצא חן בעיני אחת המוכרות שהעניקה לו מתנה – כמה חתיכות מעובדות חלקית של ירקן. כלום בשבילה אבל לאוהד זה היה משהו שלא מהעולם הזה! כשחזרנו הוא לא יכול היה לחכות שנתקלח אלא מיד רצה שנראה את חתיכות הירקן שלו. הוא גם גרר אותנו שוב לחנות ועשה עיניים למוכרת שהעניקה לו ולנדב שקיק, מאלו שאורזים את החפצים היקרים שהחנות מוכרת, מלא באבני ירקן בצבעים שונים.

אז גם הפעם הם ישבו והאזינו בשקיקה להסברים (המתורגמים) ורק חיכו שיתנו להם עוד שברים אבל בחנות הזו עמדו בפני הקסם…

אז ירקן גואטמלי הוא הרבה יותר חזק מהסיני. בסולם מוס (Mohs Scale) שמודד קושי (טלק הוא 1, יהלום 10, ציפורן אנושית  2.5, פלדה ברזל 4.5) ירקן גואמטמלי הוא בדרגת קושי 7-7.5. הדגימו לנו את זה ע"י שנקשו בפטיש פלדה על שני סלעים. סלע אבן רגילה משמיע בום עמום כי הפלדה יותר חזקה אבל סלע ירקן משמיע צליל מתכתי כי הירקן חזק יותר (מרגע ששמעו את זה, הילדים נקשו על אבנים ירוקות הרבה זמן – להפתעתנו, כל אבן נתגלתה כירקן). יש לירקן הגואטמלי 22 צבעים משחור לירוקים ועד ורוד ולבן נדירים. ויש את הכי נדיר ויקר שנקרא Imperial Maya (וכל מוכר ברחוב שמוכר לך ירקן מפלסטיק נשבע באימו הצולעת בהרים שזה ירקן Imperial Maya)

הסיור שלנו הסתיים במלון Santo Domingo שהוא הנסיון הראשון והמאוד מוצלח של עירית אנטיגואה וגופי השימור לתת לשוק הפרטי לשפץ את הקומפלקס שהכיל את המנזר הדומיניקני שהשתרע בזמנו על 8 בלוקי רחוב (שטח עצום) והיווה עיר בתוך עיר. היום זהו מלון מדהים שישמח לתת לכם להשתרע על מיטה רכה תמורת 360 דולר אמריקאי ללילה, טבין ותקילין! (אבל דרך הסוכנות שסיירנו איתה Antigua Tours אפשר גם ב110 דולר ללילה). המלון שווה ביקור כי הוא שימר את המנזר, כולל רצפות זכוכית צפות מעל הקריפטות שנתגלו בחפירות ושם רואים את שלדיהם של אבות המנזר ושאר אנשים שנקברו שם. המלון מכיל כמה מוזיאונים ששוה מאוד לבקר בהם וגם אם לא, לשתות קפה בגנים הענקיים האלו זו חוויה מתקנת.

אוהד ונדב מייד רצו לחצר שבה יושבים תוכים ורבים אחד עם השני. גם לנו היה מעניין בשל ויכוחים מרים סביב כרטיס האשראי הנעלם. לא הכל יפה וטוב…

La Antigua - 06 Santo Domingo macaws

A remarkable site in Antigua is Hotel Santo Domingo which is a restored convent of the dominican order which was restored by the private sector (a first attempt) and is amazing. The original convent was a city inside a city and took about 8 city blocks. The restored hotel looks amazing and includes a few of Antigua's best museums. The stay is a bit high (to me 350 USD is high per night) but you can find deals through the agency we toured with (called Antigua Tours). Even so, it is a great place to have a cup of coffee and look for parrots

לאחר שנפרדנו מכל החבורה (נופר, דודו, מעיין ודרור) שהמשיכו בדרכם הלאה ואנחנו נשארנו להמתין לפתיחת הבנקים בילינו יום שקט בלימודים במלון וסיבוב במתחם של כנסית סן פרנסיסקו שגם היא די חרבה מרוב רעידות אדמה.

La Antigua - 09 Ruins at San Francisco Cathedral

La Antigua - 10 Family at San Francisco Cathedral

This is San Francisco Curch and the ruins of the convent which was there as well

ומבט אחרון אל אנטיגואה, מקום שאפשר לבלות בו הרבה זמן, המשלב ישן עם חדש.

La Antigua - 11 Streets of Antigua

A last look at Antigua, with both new and old intertwined

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על אנטיגואה – קו אורך 90.73-, קו גובה 14.55, גובה מעל פני הים 1557 מטר

 1. שלום הגיב:

  לעניין המקושים בדלתות, בגובה רב

  לא לשכוח שהאנשים הנחשבים היחידים היו פרשים. ואכן, המלה המקובלת עד היום בספרד, למשל, לגברים (דלתות חדרי שרותים, לדוגמא) היא Caballero (לבטא: קבז'רו)
  משמעותה המלולית – איש עם סוס, פרש. מלצר בבית קפה: "כן, אדוני הפרש, מה תרצו לשתות?"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s