צ’יצ’ן איצה – מאיה להמונים

המון שנים מנסים מדענים חכמים עם משקפיים וחלוק מוכתם בדיו להמציא תמונות שיודעות להעביר יותר ממשהו חזותי. יש תמונות שמגרדים ומקבלים ריח, יש תמונות עם טקסטורה, אבל אני גאה להציג תמונה שמראה את הטמפרטורה.

חם.

ממש חם.

ונורא לח.

וממש, ממש חם.

מזעזע כמה שחם.

יושב לו הילד המסכן, עם מטריה שתבלום את הקרניים האכזריות של השמש היוקדת ומזיע אפילו בקצה תנוכי האוזניים שלו. זה מה שאני רואה בתמונה הזו, בבוקר בצ'יצ'ן איצה.

Chichen Itza - 01 - Hot Nadav
For years scientists are trying to develop a new form of pictures that convey more than just visual information. They have came up with scratch and sniff pictures that give you smell and there are pictures with texutures that you can touch. This photo is a break through! This pictures conveys heat. And humidity. It shows that this boy is very hot and he is dripping sweat from each and every pore, here in Chichen Itza

"צ'יצ'ן איצה, חזרנו אליך שנית!" כדברי אותו השיר, והפעם חזרנו באור יום כדי לראות את האתר המפורסם שכמו שציינתי כבר, נכנס לרשימת שבעת פלאי העולם החדשים. אז עכשיו הוא הזמן הנכון מבחינתי להגיב.

בתאריך הקסום של 07/07/07, בשעה שמיליוני זוגות ברחבי העולם השיקו שפתיים וטבעות נישואין, איזה דוד אחד עלה בליסבון על הבמה עם כמה בחורות לבושות מינימלי (אי אפשר לתת את מעטפות הזוכים בלבוש צנוע, זה פשוט לא עובד ככה) והודיע מי הם שבעת האתרים שנבחרו להיות שבעת פלאי העולם החדשים (לעומת הרשימה הקלאסית של היוונים). במשך 18 חודשים או משהו אנשים בחרו באינטרנט אתרים מתוך רשימה שהלכה וצומצמה. הרשימה הסופית נמצאת כאן ויש לי (וגם לנורית) השגות עליה אבל דבר אחד מפריע לנו ברשימה.

תקשיבו, צ'יצ'ן איצה מרשימה. מאוד מרשימה. אבל, (ידעתם שיבוא אבל, נכון???), יש אתרים יותר מרשימים כמו טיקאל ופלנקה (ועוד כאלה שעוד נגיע אליהם, כמו טאוטיהואקן… ) אבל יש בצ'יצ'ן איצה משהו אחד שלדעתי מיקם אותה ברשימה ההיא של הפלאים החדשים (שמוזכרת רבות). האמת שזה לא משהו אחד, אלא הרבה משהואים – אמריקאים.

זה האתר הכי נגיש לאמריקאים. הם מגיעים בטיסות לקנקון, לחבילות הנופש שלהם ואז אוטובוס תיירים ממוזג עם וידאו לוקח אותם לאתר, מדריך עם מטרייה ורודה מקופלת מסובב אותם באתר, לוקח אותם לקניות של מזכרות, עוצרים לארוחת מזנון בסגנון אמרימקסיקו בכפר הסמוך וחזרה לקנקון. אפילו בעונה החלשה, שאנחנו נמצאים בה, האתר מלא כאלו. וזו חווית המאיה שלהם. אין בזה שום דבר רע אבל הם חוזרים ומצביעים לדבר היחיד שהם ראו ומכירים וכך צ'יצ'ן איצה הפכה לפלא של העולם. סבבה. למה לא?

טוב, אחרי שהורדתי את זה מהלב, אפשר להמשיך.

הגענו שמחים וטובי לב לאתר. לא ידענו אם ניקח מדריך או לא וניסינו לארגן קבוצה במקום אבל לא הצלחנו. ואז פגשנו את גיירמו (Guillermo שזה בעצם השם וויליאם בספרדית) והוא הסביר לנו שהוא לוקח הכי פחות כי הוא במקום נמוך ברשימת המדריכים של האתר. אני יכול בהחלט לומר שהמקום הנמוך אכן הולם אותו, אבל זה לא היה נורא כי לאחר כל כך הרבה אתרים ומדריכים וקריאה אנחנו יודעים לא פחות מאדון מדריך. גיירמו עזר לנו בשני דברים: האחד, הוא לקח אותנו לסיור בצ'יצ'ן איצה וסיפר לנו על המקום והשני, הוא עזר לנו להחליט שאנחנו בשלים להמשיך ולתייר באתרי עתיקות במקסיקו בלי מדריך ובלי להרגיש שאנחנו לא מבינים מה אנחנו רואים.

אם כך נעמוד פה רגע, לפוזה, ליד הפירמידה של קוקולקן. במרכז האתר עומדת פירמידה על בסיס ריבוע, המקדש של קוּקוּלְקָן (מתחרז עם מתוקן ויש לשתי המילים אותו קצב; אימרו "מתוקן" ובאותו קצב קוּקוּלְקָן ) הלא הוא קֶצַל-קוֹאֲטְל לאצטקים, נחש הנוצות. הספרדים קראו לה המצודה, אל קסטייו (El Castillo) בלי שידעו במה המדובר. זהו אחד הסמלים הכי ידועים של צ'יצ'ן איצה ואכן פלא אמיתי כיון שכל פרט ופרט יש לו משמעות ללוח השנה. למשל, מספר המדרגות בכל אחד מצידי הפירמידה הוא 91. נכפיל ב4 צדדים נקבל 364, נוסיף את המבנה שנמצא בראש הפירמידה כעוד 1 ונקבל 365 (כמספר הימים בשנה החקלאית של המאיה). לפירמידה 9 מפלסים שמופרדים כל אחד באמצעו ע"י גרם המדרגות, מה שהופך את העסק ל18, מספר החודשים בלוח השנה של המאיה. בכל צד יש 52 פנלים המייצגים את מספר השנים עד שלוח השנה של המאיה מתאפס וחוזר להתחלה ויש עוד המון סמליות וסימנים במבנה. אתר מצוין שמדבר על כל זה ומראה את כל הפרטים הקוסמולוגים של הפירמידה נמצא כאן.

Chichen Itza - 02 - El Castillo

Let us strike a pose, by the pyramid of Kukulkan, the feathered snake god of the Maya (also known as Quetzalcoatl to the Aztecs). This is the most famous and distinctive structure in Chichen Itza which has been declared a new world wonder, part of the new 7 wonders of the world (the list is here). The pyramid, which the Spaniards called "El Castillo" has many features connected to the Maya cosmology and calendar. For instance, each of its 4 sides has 91 stairs which in total is 364 with the structure on the tpop counted once it sums up to 365 – the number of days in the civil calendar. The pyrmid has 9 platforms with a staircase which divides them in the middle so we have 18 , the number of months in the ceremonial calendar. Each side of the pyramid has 52  panels which matches the 52 years  it takes for the calendar to complete a full cycle, and more things. There is a great site that talks just about that, here

מהאתר המרשים ההוא גנבתי את הסרטון הזה שמראה את שקיעת החמה בימי השוויון ואת הנחש שזוחל במדרגות.

The source for this impresseive animation is this site. It shows the snake that crawls down the stairs in the equinox days

מה הענין בצ'יצ'ן איצה תשאלו? ובכן, אם לא תשאלו איך תדעו?

יוקטן מאוד מטעה. מצד אחד רואים צמחיה טרופית עשירה ועסיסית ומצד שני אין שום נהרות או מים זורמים על פני השטח. כך שאם אתה צמא, מוטב שתעצור ותקנה פחית כי מים לא תמצא. הסוד הוא בשפע המים שיש מתחת לאדמה, נהרות גדולים שזורמים בשקט, כמו חייל שמחריש בַּפְלָה.

לכן כשהמאיה באו (בסביבות 600 לספירת הנוצרים) הם התישבו ליד סֵנוֹטֶה (Cenote  אותם בורות או בריכות הפתוחים אל מפלס המים שמצוי מתחת לאדמה). מבחינתם, מעבר למקור מים, הסנוטה הקדושה היתה משכנו של האל צַ'אָק (Chaac) אל הגשם והמים. אותה קבוצת מאיה נקראה האִיצָה (Itza) או בתרגום לעברית חכמי המים (The Water Sorcerers) ומבחינת כולם באזור – הם שלטו על הדרך לאל הגשם והסנוטה הקדושה היתה הפתח לעולם התחתון, שִיבַּלְבָּה (Xibalba). צ'יצן פרושו על שפת הבאר וצ'יצן איצה, אם כך היא המקום שעל שפת הבאר של חכמי המים.

האיצה הקימו את העיר שלהם סביב הסנוטה, אותה באר קדושה. הם נהגו להשליך לשם מנחות, חפצים יקרים, אוכל, וחיות שהוקרבו כדי לשמור את אל הגשם מרוצה. כנראה שזה פעל כי גם אנשים אחרים מהאזור נהגו לעלות לצ'יצ'ן איצה ולהשליך לסנוטה מנחות אבל שום קורבנות אדם.

במאה העשירית לספירה העיר או ננטשה או דעכה לה בלי ששום מבנה נוסף לה ואז החלה לפרוח שוב בסביבות A.D 1000 והפעם בהשפעה טולטקית מהעיר טולה שבמרכז מקסיקו (עוד אחת מהתרבויות החשובות של מרכז מקסיקו) לא ברור אם זה היה כיבוש או רק השפעה ידידותית אבל צ'יצ'ן איצה החלה להבנות שוב ובסגנון טולטקי. בעוד שהמאיה היו נעימים וחביבים (טוב, כזה, כאילו…  ), הטולטקים היו מאוד מילטריסטים והאמינו בקורבנות אדם כצורה לגיטימית להגיע לאלים. הם הביאו איתם את הפולחן של האל קֶצַל-קוֹאֲטְל, נחש הנוצות, והמאיה המקומיים תרגומו את השם לניב המקומי וקראו לו קוּקוּלְקָן. המקדשים החדשים והמבנים נראים שונה לגמרי מהעיר הישנה של האיצה. הם גם החלו להקריב קורבנות אדם לסנוטה הקדושה. הם נהגו להשליך לשם בחורות צעירות, לוחמים וילדים כקורבן לאלים וגם כצורה מקורית ליצר נביאים. ההוראות די פשוטות: קח/י לוחם צעיר ושרירי. העמס/י עליו תכשיטי ירקן (אבן ירקן), זהב ונוצות רבים והשליכ/י אותו אל הבריכה (נפילה של כמה מטרים יפים). אם הוא מצליח לא לטבוע או למות הרי שהוא שהה במחיצת האלים וזכה לראות את העולם התחתון ולכן משה/י את הלוחם המסוקס ויש לך/' אינסטנט נביא. ואכן, כשסרקו את תחתית הבריכה נמצאו עשרות שלדי אדם וחפצי ערך רבים עליהם.

החוקרים חלוקים מתי בדיוק דעכה צ'יצ'ן איצה אבל ישנן עדויות בכרוניקות של המאיה למלחמת אחים ונמצאו גם שרידי שרפות בכמה מהמקדשים אבל בתחילת המאה ה13 לספירה העיר ננטשה ומרכזי הכוח עברו למקומות אחרים.

אחרי כזה הסבר, אין ברירה אלא לצאת אל השטח ולראות את הלבן בעיניים של הפירמדיה!

This is a map of the central area of Chichen Itza. It shows the structures which were built in the second era that the city flourished, under toltec influence. The Toltecs who rulled the city still paid tribute to the sacred cenote, that sink hole which was the original reason that the Maya built the city in this place. Only, the Itza, the "water sorcerers" as these Maya were called did not use human scrifice and the toltecs intruduced it and young maidens, warriors and even children were thrown into the sacred cenote.

למרות הבִּיוּם הקלוקל (הקורבן די מבסוט מהעסק וגם אמא שלו מחייכת) זה הרעיון. לוקחים הילד וזורקים לסנוטה, שיפגוש את אל המים וישמע מה יש לו לומר לנו

Chichen Itza - 03 - Sacred Cenote and young victim

Although the staging is not very convincing (the offering is having a good time and his mom is smiling) this is the basic idea, throwing people into the scared cenote to meet Chaac, the rain god

וכמו שיש בסרטים הצהרה, בסוף (בבקשה להרים יד, מי נשאר לקרוא את הכותרות???) "שום ילדים לא נפגעו במהלך צילומי אלו" הנה הקורבן התמים (טוב, זה לא נראה ממש פרצוף תמים) שנראה די משועשע מהעניין.

Chichen Itza - 04 - Happy Ohad

In the movies they always have a discalimer saying that "no animals were injured during this filming" so here is a proof that the "victim" is quite happy and content

ובכל מקום (כאן על פינת מקדש היגואר שהוא מקדש עם ציור של יגואר) ישנם ראשי נחשים מכוסי נוצות

Chichen Itza - 05 - Feathered Serpent head on temple of Jaguar

And in many places (here, in the corner of the temple of the Jaguar) there are heads of Kukulkan, the feathered snake god

תמיד אומרים ומספרים שהעיר לא נראתה כך, אבנים חשופות ומסותתות. בפינות מסוימות של העיר ישנם אזורים שהיו מוגנים במשך מאות בשנים מהגשם והשמש ושם נשתמרו הצבעים, הטיח והעיטורים המקוריים. כאן ניתן לראות קטע קטן מקיר יפיפה וציבעוני למדי

Chichen Itza - 06 - Colored relief

Here
is a detail from a  decorated wall. Archeologists keep saying that the maya cities were colorful but here is a proff, in a large wall which was protected from the sun and rain and preserved the original colors and ornaments

צ'יצ'ן איצה מתהדרת ב7 מגרשי כדור (ממש ספורטק!) אבל הידוע בהם הוא המגרש הגדול, שנחשב למגרש הכדור הקדום הגדול ביותר במרכז אמריקה. כבר סיפרתי (כשביקרנו בסוצ'יקלקו ומונטה אלבן) שזה לא היה ספורט לכיף או לכושר. המשחק היה חשוב וכמעט קדוש. התוצאות שלו, היו עגומות מאוד (בראיה שלנו המערבית שמקדשת חיים יותר מכל דבר). המגרש הגדול גודלו 168×68 מטר (גדול… ). הוא מוקף קיר מאיים בגובה 12 מטר ובמרכז, קרוב לקצה העליון של הקיר ישנן הטבעות שדרכן צריך להעביר את הכדור ממערב למזרח.

Chichen Itza - 07 - Family in Ball Court

Chichen Itza has 7 ball courts to play the ancient ball game which all the mesoamerican cultures played. The most famous one and the biggest one is found in Chichen Itza (168×68 meters and with 12 meter walls – just multiply by 3 to get feet, I'm becoming lazy)

הטבעות ממש גבוהות ולמרות שכשהיינו בוואחקה, באתר של מונטה אלבן שיחקנו עם כדור שכזה, עדיין קשה לי להאמין שמישהו יצליח להשחיל כדור (תמיד ממזרח למערב, כפי שהשמש עוברת) דרך הטבעת הזו בגובה הזה. בקצה המגרש, הטריבונות שבהם ישבו השליטים ואורחים חשובים, משהו כמו יציע הכבוד רק בלי מסכי פלסמה (הפלסמה היחידה זינקה מהצוואר של המפסידים, אבל עוד רגע קט)

Chichen Itza - 08 - Ball Court

At the end of the court is the place where the rulers and their important guests watched the game which was not held for sport or fun. It was almost a ceremonial act, a tool to decide big decisions and solve problems

ובצד המגרש ישבו השופטים, מעל הטבעות וראו את כל הנעשה וחרצו את תוצאת המשחק

Chichen Itza - 09 - Ball Game Referee Seat

On the court's side there is another structure, for the referees which watched the match and decided on the game winner.

צידי המגרש מעוטרים מאוד. המון מידע על משחק הכדור של המאיה וקודמיהם מגיע מציורי קיר ותבליטים כמו שיש במגרש הזה. האמת לטובתן, מאזינות יקרות, ניסיתי לצלם את התבליטים אבל לא היתה בידי הטכנולוגיה המתאימה. אוהד לא ממש התעניין אבל נדב ניסה להבין מה יש שם בציורים שכל כך התעכבנו עליהם. קצת הססנו בהתחלה, בשל האלימות הקלה המובעת בתבליטי הקיר אבל אחר כך הסברנו לו.

הנה קטע קטן מהתבליט שנגנב מאתר ארכיאולוגי, שמראה את הקפטנים של שתי הקבוצות, משמאל המנצח ומימין, אהם…, המפסיד. ניתן לומר שהמנצח תפס ראש טוב. שניהם מעוטרים היטב ולכן יודעים שהם לא סתם שחקנים אלא בכירים יותר. הימני אוחד בידו סכין טקסית מזכוכית געשית (אובסידיאן) ובידו ראש שמגיר דם אל הרצפה. בינו לבין השחקן השני תיאור סימבולי של הכדור ובו גולגולת ממנה יוצאות שני שלוחות לעולם העליון למנצחים ולתחתון למפסידים. מימין, כורע השחקם המפסיד כשמראשו הכרות פורצים 7 זרמי דם. 6 הופכים לנחשים ואחד לצמח שעולה וגדל לסמל את ההתחדשות והחשיבות שמאיה ראו בהקרבת קורבנות אדם כדי שהחיים ימשיכו.

Chichen Itza - 10 - Ball Court Relief Drawing

The walls of the ball court are decorated with scenes from the game. I tried to take a picture of the stone releifs but the lighting was not good enough. Instead, I borrowed this drawing which shows a detail from the reliefs. The reliefs give us an abundance of information about the ball game but the curious thing is the ending. Here we see , on the left  the captain of the winning team dressed in all his glory and in one hand he is holding an obsidian ceremonial knife and in the other hand  he holds the head of the other captain. Talking about losing your head in the game… The blood spurting from the sacrificed player turns into 6 snakes and a plant that grows to show that this is a cycle and the scarifice is made for the well being of the people

גולגלות השחקנים נאספות ונשמרות ומה שמסמל אותן הוא Tzompantli או צוֹמְפַּנְטְלִי. בדרך כלל זו היתה כוננית (כמו כוורת שקונים באיקאה) שמחזיקים בה את הגולגלות החשובות לכם. אני בטוח שלכולם יש בבית כוננית קטנה עם כמה גולגלות אדם שתמיד יזכירו לכם משהו טוב, חוויה נעימה או סתם משהו שכיף להזכר בו.

גם למאיה (וגם לטולטקים שלימדו את המאיה את כל התחום הזה של קורבנות אדם, ולזפוטקים של מונטה אלבן בוואחקה ולאצטקים) היו כאלו כונניות אבל מה שנשתמר אלו הם קירות אבן המסמלים את הצוֹמְפַּנְטְלִי (צוֹמְ-פַּנְ-טְלִי), קירות שבהם מסתתות גולגלות. כמה מהחברה שבתמונה כאן מחייכים חיוך די מבסוט…

Chichen Itza - 10 - Tzompantli wall of skulls

As a memornadum from the sacrifice at the end of the game, the skull of the loser who were sent to meet the gods were kept in a  Tzompantli which is a wooden rack that holds skulls. These racks did not withstand time, but we have today in Chichen Itza and other places (the Maya and the Aztecs learned this from the Toltecs and Zapotecs of Monte Alban, Oaxaca) are wall with skull reliefs. Some of this guys, in the photo above seem rather smiley

הטולטקים הביאו איתם גם את החשיבות והעוצמה של לב אדם וכאן אנחנו רואים את שתי החיות הקדושות להם, מלכי האדמה והשמיים, היגואר והנשר אוחזים כל אחד בכפתו/טפריו לב אנושי, בבסיס של אחת מהבמות הטקסיות הנמצאות סביב למקדש הראשי של קוקולקן

Chichen Itza - 11 - Jauguar and Eagle with human hearts

The toltec influence in Chichen Itza brought with it the belief in human sacrifice and here we see the two sacred, most powerful animals, the jaguar (rules the land) and the eagle (rules the skies) and both hold human hearts in their paws/claws

לצד הפירמידה, בלי שום צל מסביב עומד מקדש הלוחמים. שוב, הטולטקים המילטריסטים העמידו מבנה גדול (שאחד דומה נמצא בטוּלֶה, עיר המוצא של הטולטקים במרכז מקסיקו) עם שדירת עמודים ענקית. השם הפופולרי הוא שזו שדרת אלף הלוחמים, אבל תכל'ס יש שם "רק" כמה מאות שתמכו בגג עץ, כנראה, שנשרף עם נפילת העיר במרד פנימי.

Chichen Itza - 12 - Temple of the Warriors

One of most impressive structures in the site is the Temple of the Warriors. It  consists of a large stepped pyramid with rows of carved columns depicting warriors. The columns must have held a wooden roof since they found signs of burning which must have taken place during the decline of the city and the internal riots

והנה גיירמו, המדריך הלא ממש מוצלח שלנו ומאחוריו השדרה הנמשכת פנימה אל בינות לעצים

Chichen Itza - 13 - Guillermo and Warior stones

This is Guillermo (William in spanish) which has presented himself as the last one on the prefered guide list that the site publishes. I can now assure you that his place in the list is correct. He is standing besides the row of columns with the warrior reliefs, extending into the trees. Altough it is known as the 1,000 columns, there are "only" a few hundred of them

ולמה קוראים למבנה מקדש הלוחמים? כי על כל עמוד יש ציור/תבליט של לוחם.

Chichen Itza - 15 - Warrior Pillar

And why it is called temple of the Warriors? because there is a relief of a warrior fully cald in all its glory on each column

ועל הפירמידה יושב לו בשלווה, ומסתכל על דורות של מבקרים, מאמינים וסתם כובשים ספרדים (מה כובשים הספרדים? אנשובי???) צָ'ק-מוּל (Chac-Mool). יש המון צָ'ק-מוּלִים בהמון מקומות, כולם במקומות שהטולטקים נגעו בהם, כולם מציגים דמות אנושית ששוכב על הגב, נשען על המרפקים ומסתכל הצידה כשעל בטנו קערה לקטורת. זה שיושב למעלה, על הפירמידה של מקדש הלוחמים (כבר אי אפשר לעלות לשם יותר) הוא הסמל, הלוגו של צ'יצ'ן איצה. אפ'חד לא יודע לְמָה הם שימשו, לַמָה הם יושבים ככה, למה יש כאלה בכל מקום (באתר עצמו יש שניים וראינו עוד כאלו במוזיאון האנתרופולוגי במקסיקו סיטי לפני מה שנראה כעידן). בכלל, אני די מאוהב בצליל של המילה – צָ'ק-מוּל, צָ'קמוּל וזה מתגלגל על הלשון יותר טוב מצָ'ק-נוֹרִיס (עוד לוחם קדום, למי שלא שמע עליו)

Chichen Itza - 14 - Chac Mool in temple of Warriors

On top of the pyramid which is the temple of the warriors sits Chac-Mool, a stone statue with a human figure in a position of reclining with the head up and turned to one side, holding a tray over the stomach. No one knows why  and what it was used for, but there are many around, created by the Toltecs, Zapotecs (Monte Alban, Oxaca), Aztecs and Maya. This guy is sitting on the top of the pyramid, and overlooks the main plaza. He has seen the Maya, the Spaniards come and go and today he is watching the hordes of tourists but from afar since it is forbidden to climb up

בנקודה הזו, הוביל אותנו גיירמו אל המבנה הבא והסביר לנו בקולו המאנפף בקצרה על המבנה הבא והודיע שאין לו יותר מה לומר לנו. אנחנו גם חשבנו כך ונפרדנו ממנו ומכספנו. בנקודה זו, למרות שהיה עדיין יחסית מוקדם בבוקר (לפני 11) החום היה כבד מאוד והילדים הכריזו מרד אזרחי. הם הושארו עם שקית של תפוצ'יפס תחת עץ עתיר צל ואנחנו עלינו לראות את החילזון הוא ה Caracol.

זהו מצפה אסטרונומי שמכוון לחזות ולבשר על הימים הקדושים לקוקולקן (זוכרים? מלמעלה, לפני 37 דקות???). עולים על פלטפורמה ושם יש מבנה עגול שבו יש גרם מדרגות לולייני (כך אומרים, לא ראינו המצפה סגור למבקרים) ןלכן הספרדים, מחוסרי הדמיון, קראו לו החילזון. פעם היו לו שלוש קומות למצפה עם חלונות ליום השיוויון של האביב, חלונות הפונים לנקודות השיא של הירח ועוד ימים חשובים.

Chichen Itza - 16 - El Caracol

This is "El Caracol", the snail. This Astronomical observatory is round and has a stone spiral staircase for which the spaniards named it "the snail". It was was higher with windows and openings where the sun and the moon shone in the days sacred for Kukulkan (the feathered snake god, look up in the begining of the post)

והמאיה לא ישאירו מגדל כה יפה בלי עיטורים. המגדל כולו מעוטר הפרצופו המכוער של האל צַ'אָק (Chaac) אל הגשם והמים (לא לבלבל עם צָ'ק-מוּל, הפסל הקמול). לאל צ'אק יש אף ארוך ומדולדל הדומה לחדק ולכן יש כל מיני תיאוריות קונספירציה שעיקרן הוא שהמאיה פגשו פילים. הרים וגבעות של סיפורים מנסים לתרץ את העובדה הפשוטה הזו. אתם יכולים לראות את העיניים, האף הבולט ותחתיו הפה. מסביב למצפה העגול ישנם ראשי אבן שמיישרים קו עם חלון זה או אחר ובקו זה תזרח השמש ביום חשוב. יש למעלה גם קערות, שהיו מלאות במים והן היו משמשות כמראות לצפות בכוכבים והיוו חלק מלוח שנה מאוד מדויק ומסודר (זה נורא פשוט: אתה שם קערה עם מים ורואה שם כוכב בגוון אדום בוהק. אתה סופר כמה ימים עוברים עד שהוא שם שוב ואז יש לך את המחזור של מאדים. תחזור על זה עבור נוגה ועוד כוכבים. תעשה את זה במשך כמה מאות שנים והופה, יש לך לוח שנה מאוד מדויק!!!)

Chichen Itza - 17 - Chaac on El Caracol

The tower is decorated with head of Chaac the god of rain and water with its long snout (see in the middle of the pictre). On the plaform itself, there are stone heads that align with the sun rays through the windows in the right days and stone bowls which were used with water to create mirrors in order to watch the stars

אחרי שהסתובבנו עוד קצת נעשה חם מנשוא. גם התיירים החלו לזרום בכמות נאה ,אפילו שמדובר בעונה "הלא חמה". אבל לפני שהחלטנו לעזוב לנדב היתה בקשה: הוא רוצה ראש של יגואר.

אם תסתכלו במפה המצורפת למעלה תראו שיש הרבה שבילים (יש עוד כי המפה לא תופסת את כל האתר) ולאורכם פרוסות על שמיכות, עבודות יד ומזכרות לתיירים, כולל ראשי יגואר מגולפים בעץ. נדב בד"כ לא מבקש כלום. אוהד תמיד ימצא משהו ותמיד מבקש שנקנה לו משהו (אפילו בחנות לחלפי רכב הוא מצא משהו שהוא צריך וחייב). נדב מאוד שקול וכשהוא מבקש משהוא, סימן שהוא דוגר על זה כבר הרבה זמן וזה משהו שהוא באמת רוצה. אם הילד רוצה, אז למה לא?

סרקנו את כל הסחורה של כל המוכרים. מצאנו כמה מועמדים. התמקחנו קשות (אנחנו די קשוחים כבר ומחליפים תפקידים כל הזמן לבלבל את המוכרים), קיבלנו הצעה מצויינת על ראש יגואר מעץ בגודל של דלעת (אבל אין לנו מקום) ולבסוף התפשרנו עם אחד המוכרים על אחד מושלם. אוהד דרש וקיבל דגם אבן של הפירמידה על הנחשים, משהו ששקול לתיירים בישראל שקונים גמל מעץ זית. נדב, קורן מאושר החליט לקרוא לו ג'וֹק, על שם היגואר השחור שראינו בגן החיות של טוקסלה.

לסיכום היום, החום, ההזעות והקניות ביקשתי משני הצעירים האדמדמים לשאוג את שאגת היגואר אל מול הפירמידה של קוקולקן (אוהד מחזיק את הפירמידה שלו ונדב את ג'וֹק, היגואר השחור)

Chichen Itza - 19 - Roar of the Jaguar

After a while, as we finished our tour of the site, the heat was becoming unbearable and the amount of tourist was getting to high for our snobbish standards. We decided to leave the site, but not before the kids have asked for some souvernirs. Ohad always finds something he really needs, but this time Nadav was specific. He wanted a Jaguar head carved out of wood and was specific about the color and the eyes. It took a while to scan the tens of vendors and check out their stuff and some tough haggling, but Nadav was the proud owner of a jaguar he called Jock (the name of the young black jaguar we saw in the Tuxula zoo) and Ohad got an exact replica of the pyramid. I asked to two happy and red youngsters to show me how does a Jaguar roar…

ועכשיו משהו שונה לגמרי. אני כותב ומרייר אז כדאי שתזוזו.

לא תמיד קל להאכיל את שני הבררנים הצעירים. התפריט המצומצם שלהם כולל שניצל וצ'יפס שלא תמיד אנחנו מוצאים (מדהים כמה פעמים אנחנו כן ומדהימה עוד יותר העובדה שטבח מקסיקאי שיוריד לך את הראש באבחת סכין אם תבקש שניצל, יצא וילך להשיג חזה עוף שאין לו ברגע שזה לילדים). כבר אתמול סרקנו את הכפר הקטן שיושב על הכביש לצ'יצ'ן איצה (כפר בשם Piste) ולא מצאנו שום שניצל. מצאנו המון מסעדות תיירים שמציעות מזנון של אוכל כאילו מקסיקאי שמותאם לאוטובוסים של תיירים אמריקאים שמובאים להוציא דולרים. בסוף עצרנו אצל שתי נשים במזנון קטן בצד, מזנון מלא עשן.

מה אוכלים שם?

עוף על האש.

ואיזה עוף! (טופפ)

עופות קטנים שאכלו עשב ותולעים וכל מה שעופות צריכים לאכול (טופפ). אחר כך הם הושמו על גריל פחמים, רחוק מהאש ונצלו לאיטם במשך חצי שעה (טופפפ) עד שנעשו עסיסיים ונימוחים (טופפפפ).

(הטופפפ זה הרוק שלי שמטפטף על הבלוג)

העיסקה פשוטה. עוף שלם עם מגש אורז טעים, ירקות חתוכים ובוחטה בצל על האש עולה 20 שקל. עם שתיה תצאו ב30. כל המשפחה אכלה ב50 שקל או פחות ושבעה. אפילו הילדים אכלו את העוף בהנאה כשאוהד מלחך פולקה עסיסית. תענוג.

אכלנו שם פעמיים. אתמול והיום לפני שהמשכנו הלאה. הנשים חייכו למראנו והעוף עם בירה קרירה לנורית ולי (אין כמו Sol ליד הOff).

Chichen Itza - 18 - Pollos Asados

It is hard to feed these two picky people, Ohad and Nadav. Their diet is mostly based on french fries and schnitzel. But in the small village outside of Chichen Itza (called Piste) we couldn't find any. Only buffet type restaurant serving fake food to the tourist bus crowd. Finally we stopped at a small, smoky shack. The two ladies were serving very simple food. Chicken on grill with rice and vegtables. My mouth waters when I write this, but these were the perfect chickens. They ate nothing but what chicken should eat and then they were placed on low fire to cook slowly until they were juicy and tender. Even the kids ate happily and this was the greatest compliment these ladies could get

הלאה, למרידה, יש לנו סופשבוע במרידה!!!

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

5 תגובות על צ’יצ’ן איצה – מאיה להמונים

 1. yanivmuli הגיב:

  שלום איתן,
  יש אפשרות לסדר את כל הפוסטים לפי סדר כרונולגי מההתחלה?
  מוריק מקנאה והערכה.
  יניב

 2. איתן הגיב:

  יניב,

  כשאתה מוריק אני מקווה שאתה לא מוריק על מישהו, זה יכול להיות לא נעים. לגבי סידור הפוסטים, אין לי דרך פשוטה אלא ללכת לארכיון שבצד, לבחור פוסט כלשהו מחודש אחורה ואז יש חיצים למעלה שלוקחים אותך לפוסט הבא כרונולוגית או הקודם. כך אתה יכול לבחור איפה להתחיל ולהתקדם בשקט ובשלווה. אני התחלתי ללכת אחורה ומצאתי עצמי שוקע בקריאה ומגחך על הדפוק ההוא שכתב את כל השטויות האלו…

  8)

 3. רונן זמיר הגיב:

  אל תרד על הדפוק ההוא.
  יש לו דוקא כישרון כתיבה לא רע.
  גם בתחילת הדרך…

 4. yanivmuli הגיב:

  תודה, על זה כבר חשבתי.
  אם יש לך זמן זה אומר שחזרתם?
  אם לא עד מתי נהנה מהטיול שלכם?

 5. עטןלאעא הגיב:

  איזה שנה נוצרה? ❓

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s