העיר של האלים – טאוטיהואקן

בזמנו שאלו את מטפס ההרים ג'ורג מלורי למה הוא רוצה לטפס על האוורסט. הוא ענה בפשטות, משפט שהפך כבר לאימרה ידוע – "בגלל שהוא שם" ויצא לטפס אל מותו על ההר ב 1924(הויכוח עדיין ניתש אם הוא הגיע לפסגה או לא, ויכוח שממשיך עד היום גם לאחר שמצאו את גופתו).

להבדיל שתי מליון הבדלות, נדב רצה לטפס על פירמידת השמש. אני לא ממש זוכר מתי התחלנו לדבר על טֶאוֹטִיהוּאֲקַן ועל העובדה ששם נמצאות פירמידת השמש והירח. אולי היו אלו דודו ונופר (הזוג הישראלי שטיילנו איתם בגואטמלה שסיפרו על המקום). נדב בכל אופן הודיע שהוא רוצה לטפס על פירמידת השמש ופירמידת הירח וכמובן שאם הוא רוצה אז גם אוהד צריך. כך שבצורה מוזרה, כפי שקרה לנו גם בגוואדלחרה, הילדים רצו להגיע לטֶאוֹטִיהוּאֲקַן לא פחות מאיתנו אבל מסיבות אחרות. כיון שהמתח אינו יפה לבריאות, נניח את אלמנט ההפתעה בצד ואראה לכן את התמונה שצולמה מעל פירמידת השמש (עם פירמידת הירח ברקע, ליד היד של נורית).

Teotihuacan - 16 - Top of the pyramid of the sun
Teotihuacan. The famous "city of the gods". We heard about it weeks ago and when the kids learned that there are great pyramids there they have decided (mainly Nadav) that they have to climb these. Since suspense might be hazardous to your health, I can assure you that we made it and as you can see in the picture above we did climb the pyramid of the sun
You can read more about it, here

יצאנו אתמול מצ'ולולה לנסיעה די מתוחה כיון שטֶאוֹטִיהוּאֲקַן נמצאת 40 ק"מ צפון-מזרחית ממקסיקו סיטי והדבר האחרון שרצינו הוא לנהוג דרך העיר המטורפת הזו. סימנו לנו נתיב עוקף וכל הזמן עצרנו בתחנות דלק (יש לנו אמון טיפשי במתדלקים) לקבל אישורים שאנחנו בכיוון. פרט לעובדה שהתנועה היתה מאוד כבדה ונזקקתי למלוא כישורי הנהיגה שלי כמקסיקאי וישראלי (זו מלחמת קיום של ממש בכבישים של האזור) הסתדרנו.

עד שניידת משטרה הבחינה בנו, עשתה סיבוב פרסה, נסעה אחרינו וסימנה לנו לעצור.

זה משהו ששנינו מאוד חששנו ממנו. לא שיש לנו מה להסתיר. אבל השוטרים לא תמיד רציונלים ויש להם זכויות רבות, במיוחד לשוטרים הפדרלים (הפֵדֶרַלֶס) שהם כמו ה FBI ויש להם סמכויות כמו לבג"ץ. קצת הוקל לנו כשראינו שזו ניידת של משטרת המדינה ולא פדרלית אבל אז ניגשו אלינו 3 שוטרים ופשוט החליטו להתלבש עלינו. הם רצו לראות את כל המסמכים (שהם תמיד מתוייקים בצורה מוסדרת בתיק הירוק שלנו) כולל אלו שלא ראו אור יום מאז הגבול. הם לא מצאו בנו כל דופי אבל ליבם לא נתן להם לעזוב אותנו בשקט.

– "איפה מדבקת הרכב שלכם?", שאל השוטר הבכיר, כשהוא מתכוון למדבקה עם ההולוגרמה שהיא חלק מרישיון היבוא הזמני של המפלץ למקסיקו.

– "הנה, על החלון, מאחורי המראה, כפי שדרשו שנעשה בגבול"

– "לא טוב!", כך השוטר, "יש בעיה…"

כאן גם אני וגם נורית איבדנו סבלנות אבל בעדינות. ברור שהוא מחפש אותנו אבל שיתאמץ יותר! ברגישות ובנחישות הבהרנו את דעתנו שאין שום בעיה במיקום המדבקה החוקית לגמרי שלנו. אני מניח שהטיעון שלהם היה די חלש ולכן הם פשוט מלמלו משהו כמו "שזה לא יחזור שוב פעם!", הסתובבו על עקביהם ועזבו. אנחנו המשכנו לעיירה הקטנה טֶאוֹטִיהוּאֲקַן לחפש מקום לינה (לא פשוט כל כך כי אף אחד לא ישן שם – כולם מגיעים לטיול יום ממקסיקו סיטי).

אנקדוטה אחת קטנה שאני חייב לספר היא בנוגע לשירות המצוין (באמת!) שקיבלנו במסעדה הקטנה בקומה השניה הצופה לכיכר המרכזית. לקראת סוף הארוחה הבינונית פנינו לבעל הבית וביקשנו הוראות איך ללכת חזרה למלון, כי לא ממש שמנו לב לרחובות ודי תעינו בין הסמטאות עד שפתאום הגענו למרכז. הוא פנה אל שני המלצרים, הנערים ששירתו אותנו והם לקחו את המעילים ויצאו איתנו לרחוב. בהתחלה חשבנו שרק יורו לנו את הדרך אבל הם לקחו אותנו מרחק של 15-20 דקות הליכה עד למלון תוך כדי שאלות מקיפות על ישראל. הם נורא רצו לראות כסף ישראלי ולכן הענקנו להם שטר של 20 ש"ח שהיה בתיק. ההתלהבות שלהם היתה די ברורה ומי שיגיע למסעדת המרפסת בטֶאוֹטִיהוּאֲקַן שיחפש את השטר הירקרק התלוי לאחר כבוד במסעדה.

לאחר כל ההרפתקאות הללו, למחרת בבוקר, חמושים בתדפיסים מהאינטרנט וספר קטן שקנינו על האתר, ונחושים שלא לקחת מדריך נכנסנו בשערי טֶאוֹטִיהוּאֲקַן. כיון שזהו האתר המליון שבו היינו בטיול אני מכיר ושר את כל המידע על האל קֵצַלְקוֹאֲטְל, נחש הנוצות ושאר הסיפורים על התרבויות הקדומות של אמריקה המרכזית. אפילו הילדים כבר מכירים הרבה ולכן לא ראינו לנכון לשכור את שירותיו של מדריך.

נכנסנו פנימה דרך הכניסה הראשית כשנכנסים לאתר יש קצת בנינים ועצים ואז פתאום רואים את השדרה. שדרת המתים שנדב עומד בראשיתה. זה קרה כבר כל כך הרבה פעמים אבל שוב, "וואו!" נסחט מהחזה. זה לא רצוני אבל פתאום תופסים את הגודל המטורף. נדב עומד, ושלושה (3!) ק"מ מאחוריו נמצאת הפירמידה של הירח.

Teotihuacan - 05 - Starting the avenue of the dead

טוב, אין לי ברירה וגם קבעתי כבר סטנדרטים מסוימים בפוסטים קודמים לגבי פירוט והסברים על האתרים ההיסטוריים שאנו במקרים בהם. גם אם אנש
ים מסוימים כבר הודיעו לי שאני כותב יותר מדי, אין מה לעשות…

טֶאוֹטִיהוּאֲקַן היא עירם של האלים. אף אחד לא באמת יודע מי בנה אותה או מי היו הטאוטיהואקנים המקוריים. יש יותר השערות מחוקרים (כי בטח יש חוקרים עם כמה השערות). ברור שהשיא של העיר העצומה הזו היה ב500 השנים הראשונות לספירת הנוצרים (בערך עד ל 450 לספירת הנוצרים) למרות שכנראה היא התקיימה גם 200 שנה לפני ספירת הנוצרים אך הבניה של המונומנטים הענקיים החלה רק לאחר שישו עשה את צעדיו הראשונים בבית לחם. השם של המקימים ושמה המקורי של העיר אבדו לעד, כי הם לא השאירו שום תעודות אבל האצטקים שהכירו את האתר שעמד שומם, נתנו לו את השם טֶאוֹטִיהוּאֲקַן שפירושו בשפת הנָהוּאֲטְל (Nahuatl) מקום הולדתם של האלים כי לגביהם מי שהקים את המקום האדיר הזה לא יכול להיות אלא האלים. בשיאה העיר כיסתה 30 קמ"ר וגרו בה כ 250,000 איש (בערך בגודל של פתח תקווה אבל יותר צפופה כי בפ"ת יש פחות אנשים… ). היו בה רבעים של אנשים מתרבויות שונות של מרכז אמריקה וההשפעה שלה העיר הגיעה עד לגואטמלה והונדורס של ימינו אנו. במהדורת אוגוסט 2007 של המגזין National Geographic יש מאמר מרתק (שעליו סיפר לנו לואיס, המדריך שלנו בטיקאל) שמספר על שליח של המלך "ינשוף משליך חניתות" (Spearthrower Owl שזה לא ממש שמו אלא מה שרואים בהירוגליף שלו אבל אף אחד לא יודע איך להגות את זה ואולי לינשוף קוראים "בַּ" ולמוט משליך החניתות קוראים "רוּךְ" ואז למלך קראו ברוך) שכנראה היה המלך של טֶאוֹטִיהוּאֲקַן. השליח הגיע לאזור של גואטמלה ובסדרת תרגילים פוליטים המליך שושלת חדשה בערי מאיה רבות ובראשן טיקאל. ישנן באזורי המאיה עדויות מובהקות בסגנונות בניה ופולחנים שמגיעים מטֶאוֹטִיהוּאֲקַן, כך שההשפעה של העיר ברורה. אנחנו פגשנו, ליד המלון שלנו בטיקאל בחור אמריקאי צעיר, בשם סקוט, שעבד בטיקאל כאנתרופולוג. הוא עוסק באנתרופולוגיה לפי עצמות והתמחה בשיניים ומנסה להוכיח שיש קשר בין טיקאל לטֶאוֹטִיהוּאֲקַן כיון שמדובר במבנה לסתות ושיניים קצת שונה. דיברנו איתו איזה שעה וחצי ולטענתו הוא מוצא קשר שכזה – אנשי טֶאוֹטִיהוּאֲקַן שחיו ומתו בטיקאל (הוא גם סיפר שהוא בדרך לטֶאוֹטִיהוּאֲקַן אבל לצערנו הוא אמור להגיע רק עוד כמה ימים – נפספס אותו)

אבל מה שמושך את העין הוא הגודל. הגודל של הפירמידות והרחוב הראשי שרק 3 ק"מ ממנו חשופים והוא ממשיך עוד הלאה מעבר לגבול האתר, מתחת לצמחיה ולגבעות שהן עצמן פירמידות ובתי מגורים.

המפה למטה מנסה, קצת, להראות ולעשות סדר. אנחנו נכנסנו למטה,שם משמאל. מול הכניסה הראשית ישנו המקדש המפורסם של קֵצַלְקוֹאֲטְל. ממנו משתרעת לשלושה ק"מ שדירת המתים (Calzada de los Muertos השם שנתנו האצטקים שחשבו שהפירמידות הקטנות לאורך הדרך הן קברים), שכמובן אינה מיושרת צפון דרום אלא מוטה קצת כדי להתיישר עם השמש השוקעת בתאריכים מסוימים. לאורך השדירה ישנם בתי מגורים  ושכונות שלמות עד שלקראת הסוף ניצבת פירמידת השמש ואילו את השדירה תוחם מצפון קומפלקס ובו פירמידת הירח.

Teotihuacan - 01 - teotihuacan_map

This is a map of the site. The ancient city is arranged around a long avenue called "Avenue of the Dead" (which is the name which the Aztecs gave it because they thought the little pyramids along it are tombs). We've entered from the main entrance and worked our way North, starting from the temple of Quetzalcoatl, the feathered serpent and going north towards the pyramids of the sun and the moon

אפילו מהאויר רואים את הפירמידות והשדירה יפה

Map image

Even from the air you can see the pyramids clearly

למרות שהבוקר היה די קר הגענו במהירות אל המתחם הראשון, החצר הענקית המקיפה פירמידה קטנה – המקדש של קֵצַלְקוֹאֲטְל. מטפסים כמה מדרגות אל מרפסת הצופה אל החלק הפנימי של הפירמידה, המכוסה בפסלים גדולים. הראשים הם של קֵצַלְקוֹאֲטְל, נחש הנוצות ושל טְלָלוֹק, אל הגשם, פוריות ומים (שקל לזהות אותו כי עיניו תמיד מוקפות בעיגולים כמו משקפיים)

Teotihuacan - 02 - Feathered Serpent Temple
We started our visit in the temple of plumed serpent, most generally known by the term Quetzalcoatl. You climb a few steps onto a ramp and then you can see the inner pyramid which is adorned  with heads of Quetzalcoatl and Tlaloc, the god of rain, fertility, and water

במקור היו 260 ראשי סביב לפירמידה, אחד לכל יום בלוח השנה הדתי של עמי מרכז אמריקה. לראשים יש מקום בפה שם כנראה היתה אבן מיוחדת או משהו שכל יום עברה לראש אחר וכך סימנה את הימים העוברים. בעיניים יש חללים לאובסידיאן, זכוכית געשית שחורה שמחזירה את אור השמש וכך הראשים נוצצים להם בשמש

Teotihuacan - 03 - Feathered Serpent and Tlaloc

The figures alternate around the pyramid. In the eyes of these figures there is a spot for obsidian glass to be put in, so when the light hits, its eyes would glimmer

עוד כשהיינו במקסיקו סיטי, במוזיאון האנתרופולוגי, ראינו שחזור של הפירמידה הזו ומה שריגש וריתק את הילדים הוא הקורבנות שהוקרבו להקמת המקדש. מתחת לפירמידה נקברו 120 אנשים, לוחמים ברובם, שלפי הידיים הקשורות מאחורי הגב לא ממש התלהבו מהכבוד. הם נקברו בקבוצות של 4, 8, 9, 13, 18, 20 אנשים (4 כיווני העולם, 9 שכבות בעולם המתים התחתון, 13 שכבות של העולם הזה והשמיים, 13 חודשים של 20 יום בלוח השנה הדתי ו18 חודשים של 20 יום בלוח האזרחי). חלק מהשלדים הועברו, כמו שהם, עם כל העיטורים למוזיאון ושם שני הילדים שאם פעם חששתי שהשלדים, האמיתיים, יבהילו אותם התבדיתי. אוהד היה מאוד מבסוט מהקונספט של "קורבנות אדם!" והוא ונדב עמדו מעל הבור והביטו בהם ארוכות (וביקשו שאצלם כי המצלמה של נדב לא עמדה באתגר)

Teotihuacan - 04 - Ritual burial at Feathered Serpent temple
The people of Teotihuacan believed in ritual sacrifice to satisfy the gods. Multiple burials were found at the pyramid, and it is believed that they were sacrificed as part of the dedication of the temple. The numbers of the burials are 4, 8, 9, 13, 18, and 20; these numbers represent significant ideology in Mesoamerica. There are four directions in the world, nine layers of their underworld, thirteen layers of heaven and earth, and a ritual calendar of thirteen months of twenty days or two hundred and sixty day calendar, and a solar calendar of eighteen months of twenty days. The skeletons were transported into the site's museum. I was worried that these will upset the boys but they were extremely interested in them and found the whole idea fascinating  (so I was asked to take photos of the poor guys)

כפי שאתם רואים במפה שלמעלה, ברגע שגומרים להסתובב במקדש בדרום האתר צריך לזוז צפונה והדרך היא ארוכה. כאן נפרדנו. נורית ואוהד חזרו דרך הכניסה הראשית אל המפלץ בכוונה להקיף עם האוטו את האתר לחנות בשער אחר (יש חמישה) ליד המוזיאון ופירמידת השמש. נדב רצה ללכת ברגל ולכן הורדנו מעלינו את התיק ויצאנו לדרך.

השדירה מטפסת ויורדת דרך אזורים שונים של אזורי מגורים. הלכנו בקצב מהיר אבל כל פעם היינו צריכים לטפס ולרדת דרך טרסות די גבוהות.

Teotihuacan - 05 - Housing projects on Avenue

After touring the temple of the plumed serpent we split into two groups. Nadav wanted to walk the avenue of the dead towards the pyramid of the sun and Ohad felt too lazy so Nurith and Ohad took the car and drove around the site to one of the other gates (there are five) near the pyramid and the museum. Nadav and myself started walking the 2km to the pyramid of the sun. We walked through a residential area of the ancient city, with all the structures built in the style which is strongly associated with Teotihuacan – Talud Tablero, platforms and slopes, like the example below

כל המבנים בנויים בסגנון שהוא הסגנון של טֶאוֹטִיהוּאֲקַן – סגנון הTalud-Tablero של שיפועים ומעליהם פלטרפורמות מעוטרות, כמו הדוגמא שמוצגת כאן.

Teotihuacan - Talud Tablero

כך נראה, אז, האזור בו הלכנו עם שתי הפירמידות הגדולות (לפי הדגם במוזיאון)

Teotihuacan - 10 - Museum Map of the city

The museum model shows the area we, Nadav and myself, are walking through

אז הלכנו אני ונדב בקצב סביר כשמדי פעם עוצרים אותנו רוכלים שמנסים למכור לנו משרוקיות חרס, לוחמי קרמיקה, פסלי זכוכית געשית ועוד שמונצעס. נדב פיתח במהלך הטיול תכונה מעצבנת. כששואלים אותו אם הוא רוצה משהו מרוכל או בסטה הוא אומר שלא. רק אח"כ, כשממשיכים הלאה הוא אומר "בעצם…, בעצם היה שם משהו יפה!". הוא לא ממש מפְנים שאין אחורה – אי אפשר לחזור – לא בגלל שאנחנו לא רוצים אלא שבד"כ אנו לא יודעים לאיפה והאיש כבר מזמן הלך. לכן אנחנו חוזרים ומסבירים לו שאם הוא רואה משהו שהוא רוצה, שיאמר מייד ולא יגרור אותנו אחורה. לכן, אני והוא סוקרים כל רוכל ורוכל ומה הוא מציע – איזה לוחם קרמי עם עור יגואר מצויר וסכין זכוכית יש לו.

וכשבוששנו להגיע למוזיאון, נורית החלה לדאוג. היא דאגה מספיק עד ששאלה איזה עוברת אורח אם ראתה בחור לא אחראי עם ילד חמוד. וכך כשאני ונדב הגענו לפירמידה בדרכנו למוזיאון באה מולנו אישה חביבה ובעברית במבטא קשה מאוד הודיעה לנו שמחפשים אותנו. כך פגשנו את עדנה מרגוליס, מורה בבית ספר יהודי במקסיקו סיטי (אחד מחמישה, לדבריה) שבאה להכין יום טיול של בית הספר שלה.

במוזיאון, לאחר שמחת הפגישה וההסברים שלי לאיפה נעלמנו (זה מרחק גדול עם טיפוסים וירידות ורוכלים… ) יצאנו לסיבוב. הילדים, כהרגלם רצו קדימה והדבר המשעשע הוא שהם מכירים ויודעים המון דברים. מדי פעם הם חזרו אלינו, להסבר נוסף (או שאני יירטתי אותם להרחיב את דעתם) ומדי פעם חזרו על מנת להורות לי לצלם חפץ זה או אחר.

כמו למשל ראש החץ הזה, העשוי מזכוכית געשית

Teotihuacan - 06 - Museum Arrow Head
At this stage of our trip, after so many sites and museums, it was fun to see the kids run ahead in the museum, not because they are bored, but because they knew what many of the artifacts were and came back to ask more questions or when I called them to explain further about something. Sometimes they came back with specific instructions to photograph certain artifacts such as this obsidian arrowhead

דוגמאות ליכולת האמנותית של הטאוטיהואקנים

Some figurines show the amazing artistic capabilities of the Teotihuacanos

וזה, לפי הבקשה, גוש גולמי של זכוכית געשית ששברו אותו להראות את הזכוכית המבהיקה (והחדה)

Teotihuacan - 08 - Museum Obsidian Chunk

A block of Obsidian

הקרמיקה המרשימה של התושבים – כלי קטורת מעוטר

Teotihuacan - 09 - Museum Incense Brazier

A fine example of the ceramics of Teotihuacan – an incense brazier

אל האש הקדום הוּאֵהוּאֵטֶאוֹטְל

Teotihuacan - 11 - Old Fire God Huehueteotl
The old fire god Huehueteotl

ואני עם ראש של נחש נוצות ששימר את הצבעים המקוריים

Teotihuacan - 12 - Colored Serpent and me

A plumed serpent which preserved its original colors (on the left)

לאחר המוזיאון, היינו מוכנים לטפס (למרות הפרצוף הארוך של אוהד) על פירמידת השמש שנראית מאחורינו.

Teotihuacan - 13 - Beside the pyramid of the sun
After the museum we were ready to climb the pyramid of the sun (although Ohad does not look that happy)

הפירמידה היא השלישית בגודלה בעולם (לאחר הפירמידה הגדולה של גיזה במצריים וזו של צ'ולולה שהיינו בה אתמול) האצטקים שראו אותה מאות שנים לאחר שהעיר עמדה שוממה קראו לה פירמידת השמש – לא ממש ברור למה וכיון שהמקדש שעמד בראשה נחרב במצוות הספרדים ואי אפשר לשחזר מה היה שם ולמי הוקדש המבנה הענק הזה.

גרמי המדרגות תלולים ובאמצע יש אחד שהוא לא תלול, אלא פשוט מגוחך –  צריך ממש לזחול עליו (גם המבוגרים נזקקים לזחילה ולירידה על התחת)

Teotihuacan - 14 - Staircase to heaven - pyramid of the sun
The name Pyramid of the Sun comes from the Aztecs, who visited the city of Teotihuacán centuries after it was abandoned; the name given to the pyramid by the Teotihuacanos is unknown. It is the third largest pyramid in the world behind the Great Pyramid of Cholula (which we visited yesterday) and The Great Pyramid of Giza in Egypt

הטיפוס לא פשוט, במיוחד לאלו עם הרגליים הקצרות יותר וגם הרוח העזה לא מפשטת את העליה. אנחנו במפלס האחרון לפני הקצה ומאחורינו פירמידת הירח.

Teotihuacan - 15 - On way to top of pyramid of the sun

The climb is not that easy, specifically for those with the short legs. The strong winds do not make it easier or something. This is the last platform before the top

בקצה, בלמעלה, בקודקוד, בשפיץ של הפירמידה מצאנו המון אנשים. אחוז זעום מהכמות שהיתה באתר בעונה, אבל הרבה. היו כאלה שעסקו במדיטציה או כל מיני פעילויות דומות כיון שהפירמידה נחשבת למקום של אנרגיה (כפי שהסביר לנו מישהו) ובמרכז יש מקום אחד מסומן בנקודת מתכת שהוא, לפי האמונה הפופולרית, מרכז הפירמידה, נקודת אנרגיה חזקה ומרכז העולם. כשהסברתי לנדב הוא היה חיב לנסות, כמו האחרים לשים את האצבע בחור. נדב נגע במרכז העולם, התרומם ואמר שהוא לא מרגיש כלום. גם אוהד ליטף את מרכז העולם אבל גם ללא נקודת המרכז ההרגשה למעלה היא נהדרת – התעלות רוח לאחר הטיפוס והנוף וההדר הקדום של העיר הסובבת. ממרום הפירמידה של השמש גם התחלנו להרגיש את הסוף הקרֵב של הטיול – לא יהיו יותר מדי מקומות כאלו הלאה (בטח יהיו בדיסני אבל מפלסטיק) ובכלל טאוטיהואקן שנמצאת צפונית למקסיקו סיטי מסמלת את העובדה ששוב אנו חוזרים לצפון, אל הפחות נודע.

Teotihuacan - 17 - Nadav touching the center of the world
On the top of the world and in its center.
Many believe that the pyramid of the sun is a powerful energetic center. On the top of the pyramid of the sun there  is a small metallic spot  which marks, according to some people we met on the top, the center of the pyramid. Nadav stooped down to touch it (and so did Ohad, which had to do the same). He didn't seem too energetic but the feeling on top of the pyramid was great, of a sense of awe of the great ruins surrounding us and from the top we started to feel that the end is near – we just passed Mexico city and we are starting our ascend into the unknown lands of northern mexico

בזמנה, העיר היתה ססגונית, כשכל הפירמידות והבתים היו צבועים ובכל מקום היו ציורי קיר כגון זה, ציור הקיר של הפומה. הצבעים עודם הצבעים המקורים, צבעים שמקורם טבעי (או אם אנסה למתג אותם בצורה מודרנית יותר – צבעים אורגנים!)

Teotihuacan - 18 - Mural of the Puma

At its peak, the city was colorful with all pyramids and houses are painted in bright colors and murals such as this one, the mural of the puma which still holds its original, natural colors

רגלינו הובילו אותנו אל בית מגורים של מישהו חשוב, יש שיאמרו סֵלֶבּ של ממש – שליט? כהן?
זהו ה  Quetzalpapalotl Palace – כאשר Quetzal פירושו ציפור ו papalotl הוא פרפר – ארמון ציפור הפרפר. זהו מבנה די מורכב מבחינת אולמות וחדרים אך החלל המרכזי שלו מלא בעמודים שעליהם יש גילופים של ציפור הפרפר (פרפר הציפור??? )

Teotihuacan - 19 - Palace of Quetzal-papalotl
Our wanderings have brought us to the Palace of Quetzalpapalotl – the palace of the birdbuttefly (Quetzal  = bird, papalotl = butterfly). The current belief is that the house belonged to a noble or a priest because the size and the large number of rooms. The main area is a courtyard surrounded by stone pillars with a relief of each one of the, a relief of the Quetzalpapalotl

לפרפציפור יש עין משובצת בזכוכית געשית שאכן מבריקה באור השמש – תראו איזה יופי!

Teotihuacan - 20 - Quetzal-papalotl

The Quetzalpapalotl  has an eye with an obsidian embedded and they do actually flare in the sun

באזור הצפוני, ליד פירמידת הירח , יש כמה וכמה ארמונות עם דוגמאות יפיפיות ליכולת המרשימה של ציירי הקיר של טאוטיהואקן הנה פומה חובש כתר נוצות אופנתי ותוקע בקונכיה (מה שמעיד שלטאוטיהואקן היה קשר עם יושבי החוף)

Teotihuacan - 21 - Feathered Puma blowing a conch

More examples to the amazing mural skills of the ancient Teotihuacanos – a feathered puma is blowing a conch

ובתוך ערימת חדרים תת קרקעית (מקדש הקונכיות המנוצות – Temple of the feathered conches) הכרכוב (קרניז, בפי העם) מעוטר בתוכים שהם כל כך צבעוניים ומפורטים שבא לבעוט.

Teotihuacan - 22 - Parrot in temple of the feathered conches

And inside a set of underground rooms that make up the temple of the feathered conches there is a set of parrots, so colorful and detailed you have to stand there and stare, not believing that this is more than 1500 years old

אחרי הסיבובים בכל המקדשונים והציורים הגיע הזמן לפירמידה. נדב שממש חיכה לזה כבר התקדם אבל אוהד החליט להתנקנק בסוף והודיע שהוא על זה לא מטפס ומספיק לו (ונורית נשארה איתו על קרקע המציאות הקשה). כרגיל, המדרגות נורא גבוהות וזה משעשע לראות את נדב מטפס (לפעמים אוהד ממש צריך עזרה)

Teotihuacan - 23 - Nadav climbing the pyramid of the moon

After all the smaller temples and the murals it is time to fulfil our destiny – to climb the pyramid of the moon. Nadav was anxious to go and climb the thing but Ohad had chickened out and so Nurith stayed with him while Nadav and myself started climbing the steep stairs which were pretty high for Nadav

לוקחים אויר באמצע העליה

Teotihuacan - 24 - Nadav climbing the pyramid of the moon

Stopping in mid climb to catch our breath

ומגיעים לפלטפורמה הראשונה (השאר חסומות לטיפוס בשל מצב המדרגות) – שדירת המתים משתרעת לפנינו כפי שהשתרעה לפני הכהנים הקדומים שטיפסו ועמדו מול הקהל שמילא את הרחבה.

Teotihuacan - 25 - Looking on the avenue of the dead and the sun pyramid

only to reach the first platform of the pyramid (the rest are blocked, due to the stair condition) with the avenue of the dead stretching south in front of us, wide and majestic, the same way it looked to a priest standing in our exact spot, hundreds of years ago

לשמאלנו הפירמידה של השמש

Teotihuacan - 26 - The pyramid of the sun

To our left, the pyramid of the Sun

נדב (וגם אני) היינו די מבסוטים אך עם זאת, כמו שאמרתי לו, אנחנו טיפסנו כרגע על הפירמידה האחרונה בטיול.

Teotihuacan - 27 - Us on the pyramid of the moon

Both Nadav and myself were pretty happy with the achievement but as I told him, this is our last pyramid in this trip

בדרך החוצה עברנו במוזיאון קטן נוסף ולא הצטערנו. אני לא רוצה להלאות את הקוראות ביותר מדי פריטים אבל בכל זאת עוד שניים שמדגימים שוב את היכולת והאמנות של הטאוטיהואקנוס – חלקים מכלי לשריפת קטורת מחימר צבוע ששימר את הצבעים

Teotihuacan - 28 - Incensario

Before we left the site we went in to another small museum. I won't bother you with more artifacts but just these two that show the amazing pottery and art of the ancient Teotihuacanos – parts of a clay incense burner – still with the original color

פרט מציור קיר שמראה כהן שעורך טקס, לבוש כמו טללוק, אל הגשם עם המשקפיים (תחזרו למעלה, לתמונות הראשונות)

Teotihuacan - 29 - Priest dressed as Tlaloc

A detail from a mural showing a priest conducting a ceremony , dressed as Tlaloc, the rain god with its goggles (see the first pictures of this post)
From here we continue north and since we spend more time than we expected here we are going to stop in Tula for the night

מכאן, לאחר שנשלפו המפות שלנו וכל צוות המוזיאון (כל שלושתם) ישבו ונתנו עצות שונות, מכאן נמשיך צפונה. בילינו כאן יותר ממה שחשבנו ולכן נעצור בטוּלָה. למען האמת גם בטולה יש אתר, כי טוּלָה היא עיר האם של הטולטקים, אבל לנו לא ברור אם אנחנו והילדים נעמוד בעוד אתר (אנחנו כן, הם לא בטוח – נעשה משאל עם אח"כ ונראה).

מאוחר יותר, במוטל הקטן בטולה, עם פיצה דומינוס על מיטה (הילדים טוענים שדומינוס בארץ לא טעימה אבל במקסיקו היא ממש טעימה – אנחנו לא שמנו לב להבדל – ג'אנק זה ג'אנק) הוחלט שמחר בבוקר נראה, לפי השעה והחשק.

לילה טוב.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s