ועידת סוסים מסוכנת

לסיום חגיגות פסטיבל הרחוב של זקטקס, הבה ואספרה לכם על המופע הגדול זה שלכבודו הארכנו את שהייתנו בעיר, המופע שכולם חיכו לו!

הכרזה של הפסטיבל מודבקת בכל מקום בעיר (וכמו כן,היא נמצאת גם בצינור ביוב פלסטי כתום בבגא'ז של המפלץ – הדודה במכבסה שמול המלון שמחה להעניק לי את הפוסטר למזכרת) ומראה סוס מעופף. תהינו כל הזמן מה פירוש הדבר – האם מדובר בסמל של הפסטיבל או מה בדיוק היתה כוונת המשורר

עם הימים החולפים סקרנותנו גברה. בבוקר הראשון כשעברנו ליד הקתדרלה המצועצעת של זקטקס, זו שנראית כמו עוגת קצפת ורדרדה ראינו בפלזה דה ארמס הצמודה מחזה משונה

Zacatecas 7 - generik vapeur - 01 - Zacatecas Cathedral

קבוצת בנאים עומדת ובונה שלד מחלקי עץ שהיו מונחים בצד – עם מלגזות והכל. במעברים נוספים במשך היום ראינו שלמעשה הם בונים שלד של לוויתן על גלגלים. כל פעם הלוויתן היה במקום אחר וצוותים של בנאים בנו משהו אחר.

Zacatecas 7 - generik vapeur - 02 - Whale Construction 1

זה היה מספיק מסקרן לחקור את הנושא וכך גילינו שמופע הדגל של הפסטיבל יערך בערב של היום בו אנו עוזבים את המלון. היופי של הטיול שלנו הוא שאין משהו קל יותר לפתרון. הודענו במלון שאנו נשארים עוד יום ובזאת נגמר הסיפור…

ההופעה שחיכינו לה היא של להקה צרפתית – גֶ'נֵרִיק וַאפֶּר. למרות שראינו רק לוויתן להופעה קראו "ועידת הסוסים". מאוחר יותר הופיע גם הסוס הלבן שנראה בכרזות (וגם על החולצה הרשמית של הפסטיבל שכבר קניתי) והורכב בפינת הרחבה.

הלוויתן הלך וקיבל צורה, בכל פעם שחלפנו באזור. בערב סדרנים דחפו אותו הצידה לאפשר למטורפים של "תופי האש" להשתולל עם האש והזיקוקים שלהם ובבוקר שוב עבדו בנאים והרכיבו את הלוויתן, וכבר ראינו שהסוס כבר נכנס פנימה, כמעשה יונה והדג.

Zacatecas 7 - generik vapeur - 03 - Whale Construction 2

צהריים אחד גם הופיע מנוף גדול וחסם חצי רחוב ולמחרת בצהריים גם להקה ישבה על משאית וניגנה בקול גדול (בא שוטר, גירש אותם וזה הכל – אבל לא באמת… ) לקול שמחת ההמון

Zacatecas 7 - generik vapeur - 04 - Band rehearsal

וכך כל יום היתה הפתעה חדשה ואנשים יותר צבעוניים שמסתובבים סביב כל מיני מתקנים כמו גלגלי ענק עם אופנוע באמצע ושאר אינסטרומנטים.

Zacatecas 7 - generik vapeur - 05 - Whale Construction 3

Zacatecas 7 - generik vapeur - 06 - Whale Construction 4

בבוקר המופע, בעודנו יושבים ואוכלים את ארוחת הבוקר במלון שמענו המולה מבחוץ. כשיצאתי לבסוף ראיתי שני אנשים משתחררים מחבל שהיה תלוי מעלה, גבוה. כשהרמתי את הראש ראיתי שהם גלשו מקרון הרכבל שעובר מעל העיר, החולף בדיוק מעל למלון שלנו. הם הסבירו שכאן יהיה מוקד התרחשות של המופע, כאן, מתחת למלון שלנו.

המתח רק גבר. כל הזמן ראינו אנשים מדברים צרפתית (כבר הבנו שהמופע הוא של קבוצה צרפתית), מסתכלים, מודדים, מתכננים. בהרגל שכבר התקבע לו בימים האחרונים ניגשנו לשאול איפה איך ומתי הכי כדאי לעמוד ולראות. הם הסבירו לנו שכדאי לרוץ ברחובות כי הלוויתן ינוע ברחובות והחגיגה תרוץ לפניו.

אבל אנחנו, עכברי פסטיבלים מנוסים והחלטנו שאנחנו נעמוד בנקודת הקצה, שם יהיה כל התכל'ס כי כמות האנשים שנשפכה לעיר לסופה"ש ולמופע לא תשב בחיבוק ידיים אלא תמלא את הכיכר וכך עם רדת החשיכה התיישבנו לנו על מדרגות הכיכר. עשרות ילדים התרוצצו בכיכר ורוכלים מכרו שטיות כולל כדור גומי עם חוט שניתן לסובב ולהעיף לגובה תוך כדי שהוא סוחב אחריו זנב של סרטים צבעוניים. כמובן שרכשנו שניים כאלו ונורית ואנוכי נהננו לראות איך הילדים הפרטים שלנו מתרוצצים עם כל האחרים, גרינגואים קטנים בין כל המקסיקאים. הבטחון שהם רכשו לעצמם והחברות בינהם ניכרה בהם כיון שהם בכלל לא שמו לב אלינו והיו מאושרים להתרוצץ ברחבה לרדוף אחרי הכדורים שנזרקו לכל כיוון.

ככל שהחשיך יותר ההערכות והציפיה בכיכר גדול. קבוצת סדרנים (בהם זיהינו כמה מהאנשים ש"נבחרו" להסתפר במופע התספורות מסמר השיער – האם לא נבחרו אנשים באופן רנדומלי???) החלה לגלגל את הלוויתן החוצה, אל מחוץ לכיכר ואל הרחוב מה שנתן את האות – מקסיקאים כישראלים – כולם קמו על רגליהם בהמתנה.

Zacatecas 7 - generik vapeur - 07 - Rolling Whale

כמו שחשבנו לא היה פשוט כל כך להוציא את הלוויתן שלא ממש מצא מקום להסתובב ברחוב הראשי והצר של העיר הישנה.

Zacatecas 7 - generik vapeur - 08 - Whale in Avenida Hidalgo

כל המשתתפים בתלבושות צבעוניות התרוצצו מסביב בהתרגשות – האם המופע כבר התחיל או שזו פשוט עצבנות צרפתית שנתקלת באוזלת יד מקסיקאית?

Zacatecas 7 - generik vapeur - 09 - Actor beside whale

כששמענו נקישת פרסות, אנו וכל הקהל הסתובב מיד למחזה המשעשע של צעיר בלבוש מסורתי מוביל כמה סוסי ענק שנרתמו אל הלוויתן

Zacatecas 7 - generik vapeur - 10 - The arrival of the pulling horses

הלוויתן יצא לדרך. הוא אמור לתור בעיר ולחזור. לפי כמות הקהל, רוחב הכביש והבנינים שמסביב, רחוק הוא לא יגיע – אבל אתם יודעים למי ניתנה הנבואה…

שאר המשתתפים החלו לתפוס את מקומם – האמודאית הנאה, למשל

Zacatecas 7 - generik vapeur - 11 - Diver preparing for show

אחד-אחד גולגלו מסגרות המתכת הגדולות החוצה, כנראה ללוות את הלוויתן במסעו.
כל החבורה העליזה ואיתה משאית שעליה נגנים שמנגינים מוזיקה חיה המשיכה במעלה הרחוב ולנו היה קצת זמן למנוחה להניח את הילדים. כמו שאמרו הגששים, "האווירה כאן מתוחה מאוד, אני מרגיש שאפשר לחתוך את האווירה בסכין. לחתוך עמי?". כולם חיכו למשהו שיקרה – לא היה ברור אם המופע כבר החל או שרק מחכה להתחיל.

ואז, המופע החל.

גבוה מעל העיר ראינו את קרוניות הרכבל עוצרות באמצע הדרך ודמויות קטנות יוצאות את הקרון ומשתלשלות למטה על חבלים וזיקוקים מסביב. ברגע שירדו אל הקרקע, דממה נפלה על העיר. כולם ידעו שהחל המופע אבל אף אחד לא היה מוכן לעזוב את המקום שתפס סביב הכיכר. זה כמו לחכות לצונאמי אחרי שהרגשת את רעידת האדמה. האמת היא, שלא ממש הבנו את הרעיון של הגלישה ומה בדיוק הוא מוסיף למופע, אבל כנראה שהצרפתים רצו לעשות סנפלינג מקרון רכבל ושכנעו את פרנסי העיר שזה נחוץ. סבבה, שיבושם להם.

והצונאמי אכן הגיע. הלוויתן לא טייל רחוק מדי לפני שנתקע בעיקול הרחוב ועכשיו הוא חזר באופן רשמי, כשלפניו רצים אנשים, משאית המוזיקה עם מוזיקת רוק המנסרת את הלילה ומתגלגלים גלגלי ענק עם המופיעים כמו זה שרכב על אופנוע בתוך גלגל

Zacatecas 7 - generik vapeur - 12 - Bike on a wheel

ומאחוריהם, הפלא ופלא, ה-ל-וו-י-ת-ן!!!

נמשך ע"י צמד סוסים וְרַכָּב, התגלגל לו דג העץ חזרה אל מקומו הטבעי (הוא לא עזב אותו לזמן רב – הם רק יצאו וכבר חזרו)

Zacatecas 7 - generik vapeur - 13 - Whale pulled in Ave Hidalgo

שוב גלגלים יורקי אש

Zacatecas 7 - generik vapeur - 14 - Return to plaza de armas

ואז באנחה כבדה התיישב הלוויתן חזרה,במרכז הרחבה

Zacatecas 7 - generik vapeur - 15 - Whale back in Plaza de Armas

ועכשיו!

הרגע לו ציפו כולם!!

או לפחות כל משפחת אלקין המטיילת!!!

מעוף הסוס!!!!!!

כמו בלידת עכוז קשה, נחלץ הסוס על רוכבו מבטן הלוויתן. כמו יונה, הוא נפלט ממעי הדג ועלה אל על. המוסיקה השתנתה והסוס החל מרחף לצד בנין העיריה.

Zacatecas 7 - generik vapeur - 16 - Horse taking off

Zacatecas 7 - generik vapeur - 17 - Horse getting higher

הוא המשיך ועלה כשהוא מנופף בכנפיו (ברקע Cerro de la Bufa, ההר שאליו מוליך הרכבל ועליו ניתן לראות צלב מואר ענק החולש על כל העיר).

Zacatecas 7 - generik vapeur - 18 - Horse higher than city hall

והוא כבר ריחף גבוה מעל כל הקהל כשהמוסיקה ניתזת מהקירות העתיקים של הקתדרלה.

Zacatecas 7 - generik vapeur - 19 - Flight of the horse

המנוף שהניף את הסוס (לא חשבתם שהוא מרחף בכוחות עצמו, אני מקווה) לקח אותו עוד מעלה, מרחף מעל הקהל שמתח את ראשו גבוה לחזות בפלא

Zacatecas 7 - generik vapeur - 20 - Flight of the horse 2

ואז הם קלקלו את הכל!

הסוס, המרחף מעל הקהל החל לפלוט אש זיקוקים.

צרפתים אדיוטים! (אני מתנצל בפני קהל הקוראים הצרפתי) – מה הם חושבים שקורה לחתיכות המתכת הלוהטות שמרכיבות את הזיקוקים שמופעלים 20 מטר מעל הקהל? הם נופלות על הקהל, רותחות למגע.

הנזקים שלנו – אני ונדב נכוונו בלחי נורית ואוהד קיבלו חתיכה רותחת לעין, חורים קטנים במכנסיים וכו'. אפשר לראות בתמונה את הגיצים לפני שהם נוחתים. בכי, כאב וכעס על טמטום וחוסר זהירות בסיסי מצד להקת מופיעים "בינלאומית". אני לא מצפה כלום מהמקסיקאים, אבל אם קצת הגיון בריא היה מופעל, אף אחד לא היה חושב שזה הגיוני לפזר אש מעל קהל…

ראשית תנו לי להרגיע את כל החוששות – הצריבה בעין נרגעה למחרת ותוך יום, יומיים נעלמו הסימנים כלא היו.

שנית, עם אוהד בוכה ונדב כאוב ניגשנו למשאית של הנגנים, חלק מלהקת המופיעים. הזמרת התכופפה אלינו בהבעת עונג, מצפה לשמוע תשבחות. כשהודענו לה שהיא והחברים שלה מטומטמים עם הסמכה ממכון התקנים הצרפתי, ההבעה שלה נמחקה. היא הודיעה לנו שאם מישהו הוא מטומטם אז זה אנחנו והלכה משם בראש מורם.

חזרנו למלון כשאנו מלקקים את הפצעים, מלאים בכעס ומרגיעים את הילדים ובמיוחד את אוהד שהעין מאוד הציקה לו. טילונים משובחים קצת סייעו להפגת הכאב ולילה שלם עבר עלינו בשיחות איך ניפרע מהצרפתים.

Zacatecas 7 - generik vapeur - 21 - Horse spewing fire on crowd

בבוקר קמנו, קצת יותר רגועים. העיניים היו בסדר אם כי אדומות, הפסים הצרובים על הלחיים דהו כבר. היינו בראש של לצאת את העיר הזו כבר, להניע שוב את המפלץ להמשיך הלאה – לאחת הנסיעות הכי ארוכות שלנו והכי אחרונות שלנו בטיול – הנסיעה הארוכה לצ'יוואווה ( Chihuahua)

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s